Електронний довідник по матеріалам
журналу "Природа"
Миколаївського товариства любителів природи
(1910 - 1916 рр.)
Про покажчик

      Журнал "Природа" Миколаївського товариства аматорів природи (МТАмП) видавався в місті Миколаєві в друкарні братів Л. та І. Белоліпських. Він почав виходити 3 травня 1910 року, через 2 роки після створення Миколаївського товариства аматорів природи. За цей період товариство зібрало значний масив інформації за різними галузями природознавства. Назріла потреба у представленні цього матеріалу більш широкому колу людей. Необхідність випуску журналу обговорювалася ще при створенні товариства, що й було записано окремим пунктом у його статуті. Перше згадування про виход нового журналу "Природа" з'явилося в "Николаевской газете" за 21 травня 1910 року.
      Первісно журнал замислювався як збірник доповідей і лекцій членів Миколаївського товариства аматорів природи на допомогу вчителям народних училищ, особам, які влаштовували народні читання та усім, хто вивчав проблеми природознавства.
      Його засновники відмічали, що будуть надавати перевагу інформації про край, належне місце відводити для звітів про діяльність виставок та екскурсій. Також в журналі вміщувалися статті за різними галузями природознавства і сільського господарства, різні новини у цих галузях, корисні поради читачам.
      У перші роки (1910-1912) журнал виходив 3 рази на рік, не маючи постійного терміну видання. На 3-му році випуску журналу його видавцям стало зрозуміло, що він не набув тієї популярності та значення, як передбачалося. На той момент перед членами Миколаївського товариства аматорів природи постало питання про доцільність витрат на видання журналу, які несло товариство.
      Видавці журналу відмічали, що матеріал, який друкувався на його сторінках, носив характер випадковості та фрагментарності. На їх думку, журнал не відображав з достатньою повнотою життя та інтереси товариства, як це належало друкованому органу наукового об'єднання. Все це відбилося на обсязі журналу, який виходив тонкими зошитами й запізнювався з випуском.
      Знаходячись у пошуку поліпшення змісту та оформлення журналу, К.О. Чернишев (член правління Миколаївського товариства аматорів природи) висунув декілька пропозицій щодо його удосконалення (організувати щомісячний випуск номерів, розширити коло проблем, що висвітлюється). У запропонованій формі журнал "Природа" повинен забезпечувати товариству широку підтримку у суспільстві та розширити коло передплатників журналу.
      Починаючи з 1913 року журнал дещо змінився з врахуванням тих суттєвих недоліків, які були виявлені у перші два роки його видання. На його сторінках стало більше наукових статей з різних напрямків природознавства, з'явилося багато публікацій авторитетних членів товариства, до журналу були введені нові рубрики "Жизнь нашего общества", "Из жизни других обществ", стало більше інформації про діяльність товариства (регулярно друкувалися звіти товариства, розповідалося про події з його життя, роботу секцій тощо). Стало приділятися більше уваги розміщенню на сторінках журналу бібліографічної інформації (про нові книги, видання товариства, друкувалися огляди літератури для дітей з природознавства).

Foto
БУДИНОК
МИКОЛАЇВСЬКОГО ВІДДІЛЕННЯ
ІМПЕРАТОРСЬКОГО РОСІЙСЬКОГО ТЕХНІЧНОГО ТОВАРИСТВА

побудоване по проекту членів відділення інженерів Є.А.Штукенберга и Л.Л.Роде в 1900 році.
В цьому будинку проходили засідання Миколаївського товариства аматорів природи.

Журнал випускався з 1910 по 1916 рік.

Рік
Номери
1910
1 - 3
1911/1912
1 - 5/6
1913
1(січ.) - 10(груд.)
1914
1 (січ.) - 9/10
1915
1 - 5/6
1916
1 - 2

В бібліотеці зберігаються:

Рік
Номери
1910
1911/1912
1913
1914
2 - 9/10
1915
1 - 5/6

Розділи журналу:

  1. Систематичні курси загальнодоступних лекцій, що влаштовувало товариство за різними предметами наукового і прикладного природознавства. Популярні лекції. Доповіді. Звіти товариства. Реферати і конспекти доповідей.

  2. Оригінальні статті та статті, що перекладені, з природознавства, садівництва та інших питань.

  3. Наукова хроніка. Нові книги.
  4. Питання і відповіді за предметами природознавства.

Основні рубрики:

  • Життя нашого товариства;
  • З життя інших товариств;
  • Новини науки;
  • Хроніка.

Додатки:

Не було.

Покажчики змісту:

Є річні покажчики (за 1910-1911 роки у №1, 1913 р.)

Тематика статей:

Діяльність МТАмП та інших товариств, природа Миколаївщини, загальне природознавство, біологія, фізика, геологія, астрономія, сільське господарство, бібліографія з природознавства та ін.