березня 2017
Четвер, 30 березня 2017
Вечір-портрет «Сонце української музики»
- Article Details
- Category Новини
Театральний режисер, реформатор театру Костянтин Станіславський говорив: «Якщо Чайковського ми називаємо чарівником російської музики, то Лисенка, цього прекрасного композитора, який полонить красою своєї музики, ми можемо сміливо назвати сонцем української музики».
30 березня відділ документів з питань культури і мистецтв запропонував шанувальникам мистецтва музичний вечір-портрет «Сонце української музики», присвячений 175-річчю від дня народження Миколи Віталійовича Лисенка. У програмі вечора пролунали уривки з опер композитора, його вокальні та інструментальні твори. Мелодії українських народних пісень прозвучали у виконанні відомих миколаївських бандуристок Ганни і Тетяни Кожурових.
З виступу музикознавця, кандидата мистецтвознавства О.М. Петренко присутні дізналися, які саме життєві обставини й творчі ідеї надихали композитора на створення чудових творів та багато інших цікавих фактів з його життя і творчості.
Процес пізнання творчості композитора продовжується й досі. Співробітники відділу документів з питань культури і мистецтв ознайомили учасників зустрічі з трудами композитора щодо вивчення українського фольклору, монографіями, що присвячені творчості композитора, та спогадами його сучасників, розповіли про найбільш цікаві дослідження сучасних музикантів щодо творчості М.В. Лисенка, нещодавно опублікованих у наукових збірках.
Read moreСереда, 29 березня 2017
Фахівці бібліотеки взяли участь у ІІІ Всеукраїнській науково-практичній конференції «Стан та перспективи розвитку культурологічної науки в Україні»
- Article Details
- Category Новини
30 березня 2017 р. фахівці бібліотеки взяли участь у ІІІ Всеукраїнській науково-практичній конференції «Стан та перспективи розвитку культурологічної науки в Україні», що відбулася в ВП «Миколаївська філія Київського національного університету культури і мистецтв» та була приурочена до 80-ї річниці утворення Миколаївської області. Конференція зібрала науковців, викладачів, фахівців-практиків, митців, студентську молодь та ін. У рамках конференції розглядалися теоретичні та історичні аспекти дослідження культури, процеси та персоналії соціокультурного розвитку Миколаївщини, дослідження в галузі прикладної культурології.
На пленарному засіданні директор бібліотеки В.В. Агаркова представила доповідь «Соціокультурна діяльність бібліотек як складова духовного розвитку Миколаївщини». У своєму виступі вона прослідкувала еволюцію поняття «соціокультурна діяльність», розвиток бібліотечної справи у різні історичні періоди та проаналізувала вплив соціокультурної діяльності бібліотек на розвиток нашого краю. Презентація містила цікаві факти та фотоматеріали з історії бібліотек Миколаївської області.
Після пленарного засідання відбувся культурологічний перформанс в університетському дворику на честь відкриття нових скульптур відомих миколаївських скульпторів Юрія Андрійовича та Інни Вікторівни Макушиних.
Надалі конференція продовжила роботу у форматі наукових культурологічних студій на секціях: «Гуманітарна та прикладна культурологія. Культурологічна освіта», «Туристичні, музейні та бібліотечні соціокультурні практики», «Музичні і хореографічні соціокультурні практики та художньо-культурологічна освіта» та «Художньо-естетичні практики дизайну в сучасному соціокультурному просторі та художньо-культурологічній освіті».
Read moreВідбулася презентація нового науково-краєзнавчого видання «Николай Николаевич Пантусов. Вехи жизни известного земляка»
- Article Details
- Category Новини
29 березня в бібліотеці відбулася презентація нового науково-краєзнавчого видання «Николай Николаевич Пантусов. Вехи жизни известного земляка», що присвячена відомому археологу, історику, філологу, уродженцю міста Миколаєва.
Книга, що вийшла у 2016 р. у видавництві П.М. Шамрая, написана авторським колективом у складі кандидата історичних наук, лауреата обласної культурологічної премії ім. М.М. Аркаса Є.Г. Горбурова, кандидата історичних наук, депутата Миколаївської міської ради К.Є. Горбурова та завідуючої відділом науково-дослідної роботи з рідкісними та цінними виданнями ОУНБ ім. О. Гмирьова Т.В. Серебрякової.
На сторінках видання вперше надрукована уточнена та доповнена біографія М. М. Пантусова, а також надана найбільш повна бібліографія виданих наукових праць вченого, подані описи найбільшого зібрання творів дослідника – дванадцяти книг, що зберігаються у фонді Миколаївської обласної універсальної наукової бібліотеки ім. О. Гмирьова.
У заході взяли участь представники органів влади, відомі в місті працівники різних сфер науки і культури, творча інтелігенція, співробітники вищих учбових закладів, музеїв та бібліотек міста, студенти. Під час роботи над книгою автори знайшли потомків М.М. Пантусова у м. Миколаєві, одна з них – З.Б. Каширова – була присутня на презентації.
В. о. начальника управління інформаційної діяльності і комунікацій з громадськістю Миколаївської облдержадміністрації О.О. Іваненко, заступник директора з наукової роботи Миколаївського обласного краєзнавчого музею «Старофлотські казарми», кандидат історичних наук, В.В. Чернявський, директор видавництва П.М. Шамрай, вчитель-методист З.І. Шаталова, член Спілки журналістів України Н. Л. Макарова, відомий дослідник, інженер-кораблебудівник В.О. Лівіцький у своїх виступах висловили слова вдячності авторам за повернення ще одного імені миколаївця до плеяди відомих усьому світу осіб та відмітили вагомий внесок покоління Горбурових у розвиток Миколаївської області та нові відкриття в історії краю.
З виходом нової книги авторів привітали директор ОУНБ ім. О. Гмирьова В.В. Агаркова та голова ГО «Миколаївське регіональне відділення Української бібліотечної асоціації», заслужений працівник культури України Н.Ф. Богза. Вони подякували авторів за поповнення фондів бібліотек міста й області цінними краєзнавчими виданнями та побажали вдалих пошуків і нових наукових відкриттів.
Приємною несподіванкою для працівників бібліотеки став подарунок від сім’ї Горбурових – книги з дарчими надписами відомих особистостей краю з родинної бібліотеки.
Read moreВівторок, 28 березня 2017
Історична наука та її роль у сучасному суспільстві
- Article Details
- Category Новини
28 березня в рамках постійно діючої наукової студії «Освіта Миколаївщини: нові наукові орієнтири» відділом документів з гуманітарних наук було проведено засідання за темою «Історична наука та її роль у сучасному суспільстві». Метою зустрічі стало обговорення стану історичної науки на сучасному етапі, зокрема: загальних тенденцій та основних етапів розвитку історичної науки; формування сучасних методологічних підстав історичних досліджень; значення історичної науки для сучасного українського суспільства; проблемних питань та перспектив творення нових історичних концептів в Україні. Участь у заході взяли науковці, викладачі та студенти вищих навчальних закладів, молоді вчені.
Учасників зібрання привітала спеціаліст відділу науки, координації діяльності вищої та професійно-технічної освіти департаменту освіти і науки Миколаївської облдержадміністрації Дудкіна О.О., яка ознайомила усіх присутніх із сучасною стратегією реформування освіти в контексті врахування історичного досвіду та підкреслила важливість вивчення курсу історії України.
У своєму виступі д.і.н., завідуючий кафедрою історії України МНУ ім. В.О. Сухомлинського Ніколаєв І.Є. розповів про актуальні етапи розвитку історичної науки в XX ст., що було насиченим знаковими подіями та процесами. Думку науковця підтримав і асистент кафедри економічної теорії та суспільних наук Миколаївського національного аграрного університету Шарін О.В., який у своєму виступі зосередив увагу на соціально-економічному розвитку півдня України в 60-х рр. XX ст.
Викладач вищої категорії державного вищого навчального закладу «Миколаївський політехічний коледж» Єрмакова І.О. розкрила у своєму виступі загальні принципи історичного пізнання та відображення ціннісних орієнтирів між минулим і сучасним, вплив особистості на відтворення історичних подій.
Тенденції розвитку сучасної історичної науки висвітлила у своєму виступі к.і.н., старший викладач кафедри етнології та спеціальних історичних дисциплін МНУ ім. В.О. Сухомлинського Маринченко Г.М. Вона відмітила зміни в методиці викладання історії, можливість використання нових джерел для вивчення історії та наголосила на динамічному розвитку історичної науки.
Про локальну історію як напрям сучасних історичних досліджень розповіла к.і.н., доцент кафедри філософії освіти, теорії й методики суспільствознавчих предметів Миколаївського обласного інституту післядипломної освіти Калкутіна Н.В. Вона зауважила, що локальна історія –це новий підхід у дослідженні та вивченні історичної науки та навела приклади досліджень, що проводилися на території Миколаївщини.
З актуальними питаннями щодо формування історичної свідомості населення Миколаївщини в сучасних умовах присутніх ознайомила к.і.н., доцент кафедри історії ЧНУ імені Петра Могили Шевченко Н.В. Вона охарактеризувала головну вимогу до сучасних історикознавців - відповідальність у викладанні історії та підкреслила їхню важливу роль у формуванні історичної свідомості суспільства. У своєму виступі вона наголосила на необхідності підвищення рівня обізнаності громади про історію рідного краю - подій, видатних постатей, назв вулиць та будівель тощо.
Read more«Бібліотек@: знай, мрій, твори!»
- Article Details
- Category Новини
На початку 2017 р. Президія УБА оголосила конкурс на девіз УБА 2017 р. На конкурс було подано 212 пропозицій від державних, обласних, районних, юнацьких і дитячих, університетських, спеціальних,шкільних бібліотек з різних куточків України та користувачів цих бібліотек.
Найбільшу кількість голосів набрав девіз «Бібліотек@: знай, мрій, твори!», ідея якого належить Литвиненко Людмилі Іванівні (Старокостянтинівська міська бібліотечна система, Хмельницька обл.).
Заохочуємо всіх використовувати цей девіз у рекламно-інформаційній та адвокаційній діяльності бібліотек!
Макет закладинки з новим девізом, підготовлений членом Луганського ОВ УБА Букрєєвом Олександром, Ви можете завантажити його за посиланням http://ula.org.ua/images/documents/3663/dreams.pdf.
Read more«Бібліотек@: знай, мрій, твори!»
- Article Details
- Category Методичний портфель
На початку 2017 р. Президія УБА оголосила конкурс на девіз УБА 2017 р. На конкурс було подано 212 пропозицій від державних, обласних, районних, юнацьких і дитячих, університетських, спеціальних,шкільних бібліотек з різних куточків України та користувачів цих бібліотек.
Найбільшу кількість голосів набрав девіз «Бібліотек@: знай, мрій, твори!», ідея якого належить Литвиненко Людмилі Іванівні (Старокостянтинівська міська бібліотечна система, Хмельницька обл.).
Заохочуємо всіх використовувати цей девіз у рекламно-інформаційній та адвокаційній діяльності бібліотек!
Макет закладинки з новим девізом, підготовлений членом Луганського ОВ УБА Букрєєвом Олександром, Ви можете завантажити його за посиланням http://ula.org.ua/images/documents/3663/dreams.pdf.
Read moreНеділя, 26 березня 2017
Відбулася книгознавча мандрівка «Мистецька спадщина творців рукописної книги»
- Article Details
- Category Новини
26 березня у рамках творчої ініціативи «Вихідний день – у бібліотеці!» у відділі науково-дослідної роботи з рідкісними і цінними виданнями відбулася книгознавча мандрівка «Мистецька спадщина творців рукописної книги». Відвідувачі дізналися, хто займався переписуванням книг у Середньовіччі, як оформлювалися рукописи, ознайомилися з факсимільними виданнями найвидатніших пам'яток старослов'янського письменства. Усіх зацікавила копія найдавнішої точно датованої рукописної книги «Остромирове Євангеліє», переписаної у 1056–1057 рр. зі староболгарського оригіналу дияконом Григорієм. Ця книга має важливе історико-культурне та наукове значення. У священному євангельському тексті крім особливостей давньоруських, відбито й такі мовні особливості, що згодом стали характерними для мови українського народу. «Остромирове Євангеліє» є одним із важливих джерел вивчення старослов'янської і давньоруської мов, а рукопис вражає розкішним художнім оформленням.
До уваги присутніх також був запропонований відеоматеріал, присвячений «Пересопницькому Євангелію» - рукописній пам'ятці мистецтва XVI ст., що є першою в Україні церковною книгою, перекладеною з церковнослов'янської на староукраїнську мову.
Учасники зустрічі погодилися, що стародавні рукописи становлять велику культурну і наукову цінність та потребують дбайливого ставлення й уваги.
Read moreАрт-презентація «Все про каміння і мінерали: магічні і лікувальні властивості»
- Article Details
- Category Новини
26 березня у рамках творчої ініціативи «Вихідний день – у бібліотеці!» співробітники відділу документів з економічних, технічних та природничих наук запросили городян на арт-презентацію «Все про каміння і мінерали: магічні і лікувальні властивості». Учасники заходу познайомилися з цікавими фактами та легендами про коштовні самоцвіти, переглянули відеоматеріал «Магія каменю».
Присутні переконалися у тому, що камені й мінерали – це не тільки дивовижні дари природи і матеріал для прикрас. Люди завжди з великою повагою ставилися до могутніх і таємничих сил коштовних кристалів. Багато тисячоліть їх вважають предметами поклоніння, чудодійними талісманами, а також незамінними ліками. Сила каменю або мінералу впливає на людину в цілому і окремо на певні органи. Правильно вибраний камінь допомагає зцілитися від цілого ряду недуг. Кожен самоцвіт володіє тільки йому притаманними властивостями й являє собою магічний захист для людини, виступає її оберегом.
До уваги відвідувачів було представлено книжкову виставку за тематикою заходу. Гарно ілюстровані енциклопедичні видання , присвячені природним скарбам Землі – мінералам, розкрили усі таємниці коштовних самоцвітів.
Read moreЧи хотіли б ви полетіти на Марс, якби мали такий шанс?
- Article Details
- Category Новини
26 березня у бібліотечному ресурсному центрі «Вікно в Америку» відбулося засідання розмовного клубу «Діалог» за темою «Чи хотіли б ви полетіти на Марс, якби мали такий шанс?».
Лідер та волонтер Дірк Вагнер разом з учасниками обговорили історію космічних польотів, особливості планети Марс та дослідження, що проводило американське Національне управління з аеронавтики і дослідження космічного простору.
Думки учасників зустрічі щодо можливості участі у такому польоті розійшлися. Одні хотіли б ризикнути та відчути смак пригод, отримати нові враження. Вони зауважили, що внаслідок недбалого ставляться до природи людствузагрожує знищення. Інші учасники не погоджувалися з ними, мотивувавши, що це квиток в один кінець - долетіти можливо, а повернутисяна Землю ні. Жити на Марсі теж неможливо, оскільки середня температура -81 градус і перебувати там без спеціалізованого скафандру нереально. Дехто з учасників не погоджувався присвятити все життя незнайомій планеті і ніколи більше не відчути подих вітру.
Підводячи підсумок, присутні зробили висновок, що у світі почалася доба великих перетворень і великих можливостей, що відкриває перед людством наука.
Read moreМагія та містика у творчості миколаївської письменниці Інеси Завялової
- Article Details
- Category Новини
26 березня у рамках творчої ініціативи «Вихідний день – у бібліотеці!» у відділі документів і наукових розвідок з питань краєзнавства відбулася презентація нової книги відомої миколаївської письменниці І. А. Завялової «Новые повороты судьбы и нить тайного». Видання вийшло наприкінці 2016 р. у видавництві «ФОП Швець В. М».
Автор розповіла про своє дитинство та родинні традиції. Саме спогади з дитинства, що пройшло на Закарпатті, та містичні історії, що відбувалися з письменницею в житті, стали прототипами й основними сюжетами її творів. Основна тема, що звучала на зустрічі, - це містика, магія. Оскільки Миколаїв має чимало містичних місць, про них і розповіла Інеса Андріївна.
Нова фантастична повість «Новые повороты судьбы и нить тайного» має одночасно фантастичний і реальний сюжет, головні герої повісті шукають відповіді на питання, що знаходяться далеко за межами дійсності. Гості заходу послухали уривки із повісті, поспілкувалися з автором та висловили свою думку щодо почутого.
На заході виступив кандидат філологічних наук, доцент МНУ ім. В. О. Сухомлинського Л. М. Шкаруба, який розповів про студентські роки майбутньої письменниці. Саме його лекції, поради та консультації в подальшому відіграли велику роль у її творчості.
З творчим доробком письменниці присутні ознайомилися на книжковій виставці «Казкові лабіринти Інеси Завялової».
Read moreЯк нас знайти!
Vyzir O. 2020. E-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її. МОУНБ. Всі права застережено