Середа, 07 серпня 2024
205 років від дня народження Пантелеймона Олександровича Куліша
- Article Details
- Category Новини
«Рідне слово, рідний розум, —
Рідна й правда буде».
П. Куліш.
Сьогодні, 7 серпня, виповнюється 205 років від дня народження знаного українського мовознавця, фольклориста, перекладача, редактора та письменника Пантелеймона Олександровича Куліша. В день пам'яті цієї, за висловом Івана Франка, «перворядної зірки українського письменства», буде доречним нагадати про його внесок у розвиток мовно-літературного процесу, національної освіти та культури України.
Пантелеймон Куліш творив саме в ті часи, коли українське слово досить жорстко обмежувалось царською цензурою (Валуєвський циркуляр 1863 р. та Емський указ 1876 р.). То були часи Кирило-Мефодіївського братства, через дружні зв'язки з членами якого, Куліша було піддано допитам, ув'язнено, а згодом, слідуючи наказу царя Миколи I, вислано до Тули з конфіскацією вже виданих праць письменника й суворою забороною друкуватися. Щоб обійти цю заборону та прискіпливих цензорів, Куліш видавався під різними псевдонімами, як-от: Панько Казюка, Козак Белебень, Опанас Прач, Ничипор Кулиш, Хуторянин, Данило Юс, Іродчук, Петро Забоцень, Павло Ратай, Панько Хуторний, Николай М.
Незважаючи на труднощі та перешкоди, П. Куліш продовжував віддано, завзято й безкомпромісно працювати на користь рідної Україні та її народу.
Саме Пантелеймон Куліш став основоположником української модерної прози й, саме він заклав основи української літературної критики. Його перу належить перший в українській літературі історичний роман «Чорна рада» (1857) й перший україномовний буквар «Граматка».
Read moreВівторок, 06 серпня 2024
«Імерсивний світ Тараса Шевченка» - мультимедійну виставку представили на Олімпійських іграх
- Article Details
- Category Новини
Міністерство культури та інформаційної політики України
Виставка проходить в рамках офіційної програми Українського дому Volia Space.
Це перший український культурний хаб на Олімпійських іграх, який став можливим завдяки ініціативі Міністерства молоді та спорту України, Національного олімпійського комітету України, Олімпійської збірної та Офісу Президента України.
Презентацію в Парижі провів директор BnF – Bibliothèque nationale de France-Partenariats Рой Аміт. Після презентації гості мали змогу насолодитися живим виконанням на віолончелі від Тараса Бервецького.
Цей проєкт є результатом канадсько-української співпраці між Першим Благодійним театральним фондом, RocknLight Multimedia, Kostyuk Productions та Національним музеєм Тараса Шевченка. Проект реалізовано за підтримки Міжнародного фонду «Відродження», що підтверджує важливість культурної дипломатії та спільних зусиль у популяризації української культурної спадщини на міжнародній арені.
Read more
Міжнародний фонд Івана Франка за підтримки Українського культурного фонду відкрив реєстрацію на презентацію проєкту «Культурна спадщина в один клік»
- Article Details
- Category Новини
Міністерство культури та інформаційної політики України
Старт проєкту запланований на вересень 2024 року.
Проєкт покликаний стати оперативним каналом комунікації між культурно-мистецькими закладами й споживачами культурного продукту.
Презентації «Культурна спадщина в один клік» відбудуться вже у серпні наживо у Києві, Полтаві, Одесі, Львові та селі Нагуєвичі.
Більше деталей про дату та місце проведення на сайті МКІП.
Read more
Як нас знайти!
Vyzir O. 2020. E-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її. МОУНБ. Всі права застережено