вересня 2024
Неділя, 29 вересня 2024
Щорічно 30 вересня в Україні відзначається Всеукраїнський день бібліотек
- Article Details
- Category Новини
Міністерство культури та інформаційної політики України
З лютого 2022-го року атаки ворога зруйнували або пошкодили 720 українських бібліотек. Попри це бібліотеки залишаються осередком нашої духовності та культурної ідентичності. Місцем, де кожен може доторкнутися до нашої історії, культури та надзвичайної літератури.
Сучасне життя спонукає до перетворення бібліотек на важливі багатофункціональні центри, які покликані задовольняти інформаційні, культурні, наукові та освітні потреби українців, застосовуючи як традиційні, так і новітні методи, підходи та технології.
Ці трансформаційні процеси обумовлюють якісно нову місію бібліотек та їхніх працівників. Саме бібліотекарі, як професіонали збору, систематизації, зберігання та надання доступу до інформаційних ресурсів, мають стати для читачів провідниками у світ нового й непізнаного, помічниками у прагненні до інтелектуального зростання та порадниками в протистоянні викликам сучасності.
Ми вдячні всім представникам бібліотечної спільноти за те, що в цей важкий для України час, коли ворог знищує бібліотеки й спалює українські книжки, ви продовжуєте зберігати їх, прагнучи передати наступним поколінням інтелектуальне та духовне надбання нашого народу.
Міністерство культури та стратегічних комунікацій України щиро вітає працівників бібліотек з професійним святом!
Read more
Українська спільнота відзначає Всеукраїнський день бібліотек
- Article Details
- Category Новини
Щороку, починаючи з 1998 р., 30 вересня українська спільнота відзначає Всеукраїнський день бібліотек. З’явилося це свято після підписання Президентом України відповідного указу з метою підвищення ролі книги у суспільному та культурному житті, привертання уваги широкої громадськості до проблем бібліотек, до потреб і соціального статусу бібліотекарів.
З давніх давен професія бібліотекаря є почесною і найгуманнішою у світі. Хтось із мудрих сказав: «Бібліотекар – це не професія, а стан душі». І це дійсно так, адже бібліотекар – це, насамперед, творча особистість, яка безкорисливо служить суспільству та читачеві.
Бібліотекарі та бібліотеки виступають героями численних книг, їм присвячено вірші, оди, легенди та есе.
Миколаївська обласна універсальна наукова бібліотека запрошує завітати до наших затишних читацьких залів та переглянути деякі з таких творів:
- «Бібліотека Душ» Ренсом Ріггз (Харків : Видавництво "КСД", 2020);
- «Варта! Варта!» Террі Пратчетт (Львів : Видавництво Старого Лева, 2019);
- «Вбивство в бібліотеці на Ринку, 9» Віктор Янкевич (Тернопіль : Видавництво "Навчальна книга - Богдан" , 2019);
Read moreУ приміщенні бібліотеки відбулися урочистості з нагоди Всеукраїнського дня бібліотек
- Article Details
- Category Новини
30 вересня у приміщенні Миколаївська обласна універсальна наукова бібліотека відбулися урочистості з нагоди Всеукраїнського дня бібліотек. У затишній залі зібралися представники обласних бібліотек і бібліотек територіальних громад Миколаївщини, педагоги, науковці, друзі та партнери.
На свято завітали заступник начальника Миколаївська обласна державна адміністрація Юрій Гранатуров, голова постійної комісії Миколаївської обласної ради з питань науки, освіти, інновацій, молоді, сім’ї і спорту, культури та духовності Євген Горбуров, начальник Управління культури, національностей та релігій Миколаївської ОДА Олена Буберенко. Вони привітали присутніх зі святом, наголосили на важливій ролі бібліотек у скрутний час, який переживає наразі наша країна та нагородили кращих бібліотечних працівників області почесними грамотами та подяками Миколаївської обласної військової адміністрації, Миколаївська обласна рада та управління культури, національностей та релігій Миколаївської обласної військової адміністрації.
Миколаївська ОУНБ відзначила своїх партнерів подяками за багаторічну плідну співпрацю, вагомий внесок у реалізацію партнерських заходів.
Святкову атмосферу доповнили музичні вітання від улюблених виконавців містян та гостей нашої області – артистів Миколаївська обласна філармонія соліста ансамблю української пісня «Вільні Козаки», заслуженого артиста України Олександра Сичова, Антоніни Лаврової та Володимира Василенка, вокального ансамблю «ПІСНЯ-ДУША» Обласний палац культури.
Read moreВідбудеться засідання клубу молодих і креативних «Територія Науки» за темою «Відходи: проблеми переробки та утилізації»
- Article Details
- Category Новини
Щороку в світі викидається величезна кількість товарів і предметів, що забруднюють атмосферу, воду, ґрунти. Проблему забруднення відходами необхідно терміново вирішувати, оскільки вона набуває глобального характеру. Допомогти суспільству врятувати довкілля від екологічної катастрофи зможе ефективне сортування для подальшої утилізації та переробки промислових і побутових відходів.
3 жовтня о 13.00 в онлайн-форматі відбудеться засідання клубу молодих і креативних «Територія Науки» за темою «Відходи: проблеми переробки та утилізації».
Учасники заходу ознайомляться з правовими основами й екологічними вимогами захисту довкілля від забруднення, а також дізнаються про основні екологічні проєкти та стартапи, що сприяють зменшенню утворення сміття і покращенню екологічної ситуації в цілому.
Участь підтверджується заповненням онлайн-заявки за покликанням:
https://forms.gle/PuNZWNWrtTxHSeSm7
Підключитися до заходу можна за покликанням:
https://meet.google.com/vby-uftv-rsy
Read more
Міжнародний день перекладача
- Article Details
- Category Новини
Щороку 30 вересня відзначається Міжнародний день перекладача. Дата була обрана на честь святого Ієроніма, відомого історика та письменника, який займався перекладом Старого та Нового Завітів. Саме його версія перекладу цих релігійних книг з оригіналу (івриту) була проголошена офіційним латинським текстом Святого Письма.
Свято було започатковано у 1991 р. за ініціативи Міжнародної федерації перекладачів (International Federation Internationale des Traducteurs, FIT). Сама FIT була заснована у 1953 р. в Парижі й сьогодні об’єднує представників понад 100 асоціацій перекладачів з більш ніж 60 країн по всьому світу з метою обміну досвідом, корисною інформацією та задля зміцнення зв’язків між національними організаціями в інтересах їх перекладачів.
У 2017 р. Генеральна асамблея ООН на своєму черговому засіданні одноголосно прийняла Резолюцію (A/RES/71/288), в якій зазначено, що роль професійного перекладу полягає в об'єднанні народів, сприянні миру, розуміння і розвитку: «Професійний переклад вносить вагомий вклад у згуртування націй та поширення інформації, яка раніше була доступна лише представникам певної культури. Робота перекладача може вплинути на відносини між різними країнами і навіть змінити хід історії».
В цей день проводять різні семінари та конференції, під час яких професіонали-лінгвісти обмінюються досвідом, знайомляться з колегами і працюють над розвитком галузі.
Ось декілька цікавих фактів про професію перекладача:
-У світі існує більше ніж 300 тисяч професійних перекладачів, що складає 0,004% населення Землі.
-Серед усіх авторів найчастіше перекладають твори Агати Крісті (7233 переклади), Жуля Верна (4751 переклад) і Вільяма Шекспіра (4293 переклади).
Read moreСубота, 28 вересня 2024
«Трагедія Бабиного Яру: біль і пам’ять» (до Дня пам’яті трагедії Бабиного Яру)
- Article Details
- Category Новини
Щороку, 29 вересня в Україні вшановують пам’ять жертв нацистських розстрілів, що відбулися в урочищі Бабиного Яру на околицях Києва під час Другої світової війни. Це місце стало символом геноциду та голокосту в Україні для більш ніж 100 тисяч євреїв, ромів, військовополонених та мирних жителів, які загинули у 1941-1943 рр. Після Другої світової війни Бабин яр став символом людської трагедії та страждань мирного населення під час війни та є невід’ємною частиною національної історії нашого народу.
Вічна пам’ять загиблим!
Миколаївська обласна універсальна наукова бібліотека підготувала добірку видань з даної теми:
-75-ті роковини трагедії Бабиного Яру: уроки історії та сучасність (Київ : Парламентське видавництво, 2017)
Видання містить офіційні документи, стенограми доповідей та виступів учасників парламентських слухань, що були присвячені 75-тій річниці трагедії Бабиного Яру. Під час засідання було обговорено наслідки гуманітарної катастрофи, що спіткала український та єврейський народи під час Другої світової війни.
-Голокост і сучасність. Студії в Україні і світі Вип. 1 (Київ : Ukrainian Center for Holocaust Studies, 2019).
Науковий часопис містить матеріали досліджень провідних фахівців вивчення трагедії Голокосту та Бабиного Яру у світовій та національній історіографії. Книга складається з декількох розділів, що містять статті, нотатки і роздуми, документальні джерела, які детально розкривають і висвітлюють різні аспекти вивчення Голокосту та Бабиного Яру. Видання містить численні документальні свідчення очевидців цих страшних подій.
- «Бабин Яр: масове убивство і пам’ять про нього» (Київ : Ukrainian Center for Holocaust Studies, 2017).
Збірка містить матеріали міжнародної конференції «Бабин Яр: масове убивство і пам’ять про нього» від 24-25 жовтня 2011р., що включає в себе наукові тексти істориків з України, Франції, Нідерландів, Ізраїлю та Німеччини. Автори висвітлили історичні аспекти репресивної політики щодо різних груп населення: євреїв, ромів, діячів українського національного руху, цивільних громадян, для яких Бабин Яр став місцем загибелі та колективного поховання. Окреслили коло питань, що пов’язані з увічненням пам’яті загиблих в українському суспільстві. Видання також містить детальний каталог пам’ятників, меморіальних і пам’ятних знаків, що є у місті Київ на території урочища Бабин Яр.
Read moreП'ятниця, 27 вересня 2024
95 років від дня народження Дмитра Васильовича Павличка (1929-2023)
- Article Details
- Category Новини
«Я переконаний, що Дмитро Павличко залишиться у памʼяті народній як великий геніальний поет і як видатний політик, причому політик цільний. Такої органічної єдності в одній особі письменника і політика, яку виражає постать Дмитра Павличка, його діяльність і покликання, годі відшукати в сучасній історії України».
Микола Жулинський
28 вересня виповнюється 95 років від дня народження Дмитра Васильовича Павличка (1929-2023) українського поета, перекладача, літературного критика, громадського діяча, Героя України.
Дмитро Васильович народився 28 вересня 1929 р. на Західній Україні в с. Стопчатів (нині – Івано-Франківська область). Початкову та середню освіту здобув у польській школі в с. Яблунові. У 1948 р. він вступив до Львівського університету, з 1953 р. навчався в аспірантурі, але невдовзі залишив наукову роботу.
У 1971-1978 рр. працював головним редактором журналу «Всесвiт». У 80-тi роки XX ст. Павличко як секретар Спілки письменників України активно боровся за надання українській мові статусу державної. Дмитро Павличко є одним iз засновників Товариства української мови імені Тараса Шевченка, Народного Руху України та одним з авторів Акта проголошення Незалежності України від 24 серпня 1991 р. З 1995 до 1998 рр. Павличко був Надзвичайним і Повноважним Послом України у Словацькій Республіці, Послом України в Республіці Польща (тоді вдалося в центрі Варшави встановити пам’ятник Шевченку).
Літературна діяльність Дмитра Павличка розпочалася з виходу збірки поезій «Любов і ненависть»(1953). Пізніше побачили світ інші поетичні збірки: «Моя земля» (1955), «Чорна нитка» (1958), «Правда кличе» (1958), збірки «Днина» (1960), «Два кольори» (1965), «Сонети подільської осені» (1973), «Таємниця твого обличчя» (1974), «Сонети» (1978), «Спіраль» (1984), «Поеми й притчі» (1986), «Покаянні псалми» (1994), «Золоте яблуко» (1998), «Рубаї» (2003), «Не зрадь» (2005), «Три строфи (2007), «Аутодафе» (2008), «Вірші з Майдану» (2014).
Особливу сторінку творчості Д. Павличка складають його поетичні твори для дітей «Золоторогий олень» (1968), казка «Пригоди кота Мартина» (1987) та ін. Його твори видано у 12 країнах світу.
Read moreЗасідання «круглого» столу «Бібліотеки в епіцентрі змін: від викликів війни до стратегії розвитку»
- Article Details
- Category Новини
27 вересня Вікторія Агаркова, директорка Миколаївська обласна універсальна наукова бібліотека представила досвід бібліотек Миколаївської області на засіданні «круглого» столу «Бібліотеки в епіцентрі змін: від викликів війни до стратегії розвитку», що його організувала Запорізька обласна універсальна наукова бібліотека з нагоди 120-річчя свого закладу.
Виступ був присвячений темі «Бібліотека в часи випробувань: відкриваємо нові можливості». Були висвітлені питання подальшого розвитку бібліотек, проаналізовані виклики, що постануть перед бібліотечними закладами найближчим часом та шляхи їхнього подолання.
Зустріч пройшла на високому професійному рівні.
Свій досвід також представили колеги з Херсонщини.
Read more
Четвер, 26 вересня 2024
Світова спільнота відзначає Всесвітній день туризму
- Article Details
- Category Новини
Щорічно 27 вересня світова спільнота відзначає Всесвітній день туризму, який було проголошено у 1979 р. за ініціативи Генеральної асамблеї Всесвітньої туристичної організації в м. Торремоліно (Іспанія). В Україні цей день був встановлений указом Президента України від 21 вересня 1998 р. № 1047/98 «Про день Туризму» на підтримку ініціативи Державного комітету України по туризму.
На початку XXI ст. туризм за обсягами доходів справедливо посів третє місце серед провідних галузей світової економіки, а для багатьох країн він є основним джерелом прибутків. Надходження з туристичних подорожей у світовому масштабі становлять понад 500 млрд американських доларів щорічно. Найбільші прибутки отримують країни Західної Європи та США. Головною метою свята є популяризація та розвиток туристичної галузі, висвітлення її внеску в економіку світової спільноти, розвитку зв’язків між народами різних країн.
Це свято всіх, хто любить мандрувати світом і Україною та має безпосереднє відношення до сфери туристичного бізнесу: співробітників туристичних компаній, музейних працівників, керівників і персоналу готельних комплексів – усіх, хто професійно забезпечує повноцінний та гарний відпочинок.
Цього дня традиційно проводять зібрання туристів, святкові заходи та фестивалі для заохочення туристичної активності, проходять презентації та відкриття нових туристичних напрямків.
Пропонуємо вашій увазі добірку літератури з фонду @Миколаївська обласна універсальна наукова бібліотека:
-Савостіна Ю. #MADEINUKRAINE : Купуй, смакуй, мандруй (Київ: @Саміт-Книга, 2019);
-Логвиненко Б. Ukraїner. Країна зсередини. Кн. 1 (Львів: @Видавництво Старого Лева, 2019);
-Логвиненко Б. Ukraїner. Країна зсередини. Кн. 2 (Київ: @ Ukrainer, 2022);
-Перлини нашої планети. Унікальні витвори природи і людини (Харків: @ Vivat, 2018);
Read moreНа фестивалі «Книжкова країна» буде павільйон творчої репрезентації військових #ФРОНТМЕНИ
- Article Details
- Category Новини
Міністерство культури та інформаційної політики України
Упродовж 26-29 вересня на ВДНГ в рамках фестивалю «Книжкова країна» діятиме павільйон творчої репрезентації #ФРОНТМЕНИ
У програмі павільйону — 33 події за чотирма напрямки: «Досвід», «Метаромантика», «Пам’ять: оприсутнення» та «Майбутнє»:
Досвід — фотоекспозиції та презентації нонфікшн і документальної літератури, арт-терапевтичні заходи, а також мотиваційні зустрічі з ветеранами та ветеранками
Метаромантика — колективна виставка живопису та графіки, мальованого захисниками у вільний час від служби в зоні бойових дій та підручних матеріалів. Літературна частина міститиме тематичні поетичні читання та літературно-музичні театралізовані перфоманси
Пам’ять: оприсутнення — інсталяції та події, присвячені загиблим на фронті авторам та культурним діячам
Майбутнє — презентації дитячої літератури, написаної військовими під час служби
#ФРОНТМЕНИ — за посиланням в коментарях
Read more
Як нас знайти!
Vyzir O. 2020. E-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її. МОУНБ. Всі права застережено