березня 2025
П'ятниця, 21 березня 2025
Затверджено професійний стандарт «Бібліотекар»
- Article Details
- Category Новини
Міністерство культури та стратегічних комунікацій України
Наказом Держмистецтв від 10 березня 2025 року № 17 затверджено професійний стандарт «Бібліотекар».
Документ враховує сучасні вимоги до бібліотечної сфери та досвід застосування професійних стандартів.
Що передбачає стандарт?
-Визначення професійних кваліфікацій бібліотекарів
-Чіткі траєкторії здобуття професійних кваліфікацій
-Узгодження компетентностей із Національною рамкою кваліфікацій
-Оптимізацію компетентностей для ефективного виконання трудових функцій
Як його застосовувати?
-Для розроблення освітніх програм підготовки та підвищення кваліфікації бібліотечних працівників
-Для створення посадових інструкцій
-Для оцінювання професійної діяльності фахівців
-18 березня 2025 року стандарт внесено до Реєстру кваліфікацій.
Це ще один крок до підвищення професійного рівня бібліотекарів і зміцнення бібліотечної сфери в Україні!
Read more
Всесвітній день поезії
- Article Details
- Category Новини
Щороку, 21 березня світова спільнота відзначає Всесвітній день поезії. Миколаївська обласна універсальна наукова бібліотека вітає поетів та поеток, а також усіх поціновувачів і небайдужих до поетичного слова – читачів, організаторів поетичних клубів, заходів, конкурсів, і, звісно, видавців з цим чудовим днем!
Поезія багатогранна, в ній – велика сила. Її творять автори різних поколінь, з різним досвідом й естетичними уподобаннями. Хтось пише вірші, хтось їх просто читає, а хтось створює неймовірні ілюстрації чи музику, передаючи суть усього твору. А ми, бібліотекарі, розповідаємо про поетів та зберігаємо книги.
Як можна відзначити Всесвітній день поезії? Є безліч ідей, наприклад, можна погадати на поетичній збірці, вивчити вірш, написати свій власний, купити щось цікаве у книгарні або завітати до Миколаївська обласна універсальна наукова бібліотека, адже маємо для вас різнопланові збірки, антології, окремі видання українських та світових Майстрів Поезії.
Чекаємо на вас!
#Календар_МОУНБ #Вшановуємо #Свята #ВизначніДати #Вітання #Календар #ВизначніДні #Відзначаємо
Read more
КЗ «Баштанська публічна бібліотека»
- Article Details
- Category Новини
КЗ «Баштанська публічна бібліотека» знаходиться у місті Баштанка Баштанского району Миколаївської області.
Перша згадка про Баштанську публічну бібліотеку (раніше Баштанська районна бібліотека) в офіційних джерелах датується 1935 роком, коли відкрився районний будинок культури. З 1935 по 1941 рр. та з 1945 по 1969 рр. Баштанська районна бібліотека (нині – Баштанська публічна бібліотека) розташовувалася у приміщенні районного будинку культури ім. Т. Г. Шевченка та займала дві кімнати, де знаходилися абонемент та читальний зал.
У 1969 р. районна бібліотека отримала нове приміщення по вул. Театральній, 4. На першому поверсі будівлі була розміщена центральна районна бібліотека, на другому – районна бібліотека для дітей. Загальна площа будівлі – 500 м2.
У 2010 р. у рамках реалізації проєкту «Організація нових бібліотечних послуг з використання вільного доступу до Інтернет» програми «Бібліоміст» проведено ремонт приміщень бібліотеки та відкрито Центр вільного доступу до мережі Інтернет.
У 2023 р. у Баштанській публічній бібліотеці завдяки підтримці Міжнародної гуманітарної організації «Save the Children» створено простір «Ігротека в бібліотеці» для дітей ВПО та місцевих мешканців.
Read moreЧетвер, 20 березня 2025
130 років від дня народження українського письменника Івана Ле
- Article Details
- Category Новини
21 березня виповнюється 130 років від дня народження українського письменника Івана Ле (справжнє ім'я – Іван Леонтійович Мойся).
«Характером був схожий на працелюбного селянина-хлібороба – невтомного, закоханого в землю… І закоханого в свій народ, у його героїчну історію…», – так говорить про письменника літературознавець Олекса Засенко.
Іван Ле є першим автором виробничого роману в українській літературі. «Роман міжгір’я» (К., 1929) вийшов протягом 5 років у десяти виданнях, перекладений іншими мовами та був екранізований. Книга користувалася надзвичайною популярністю серед читачів. Письменник Пилип Капельгородський був свідком того, як відвідувачі в Київській Центральній науковій бібліотеці «штурмують бібробітницю майже однаковою фразою:
-Мені «Роман міжгір’я»! Ще два тижні тому прохав!
-До вас черга не дійшла! А ви візьміть у клубі. Там є десять примірників.
-Усі на руках!
…Бібробітниця безпорадно розводить руками:
-Що ж поробиш, коли його всі читають».
Read moreЛауреат Нобелівської премії з літератури 2009 р. Герта Мюллер
- Article Details
- Category Новини
У 2009 р. лауреатом Нобелівської премії з літератури стала румунська та німецька поетеса, письменниця Герта Мюллер.
Мюллер закінчила університет у Тімішоарі (Румунія), де вивчала румунську та німецьку літературу. Працювала перекладачем на машинобудівному заводі, але їй довелося звільнитися через відмову співпрацювати з таємною поліцією Секурітате. У 1987 р. була змушена емігрувати до Німеччини.
Перша збірка короткої прози авторки «Низини» вийшла в 1982 р. у Бухаресті після цензурних втручань. Повна версія книги була надрукована у Німеччині у 1984 р., вона була відзначена багатьма преміями. Цього ж року в Бухаресті вийшла наступна збірка оповідань «Обтяжливе танго».
У Німеччині побачили світ: збірка оповідань «Босоногий лютий» (1987), повість «Диявол знаходиться у дзеркалі» (1991), збірки есеїв «Голод і шовк» (1995), «Король кланяється і вбиває» (2003), романи «Лисиця була вже тоді мисливцем» (1992), «У серці звір» (1994), «Сьогодні я не бажаю зустрічі з собою» (1997), збірка віршів «Жінка живе в жмутку волосся» (2000), збірка виступів «Муха пролетіла через пів лісу» (2023).
У своїх книгах Герта Мюллер пише про життя людини в умовах диктатури та примусу, а також порушує проблему історичної пам’яті. В есе «Пристосування тонких вулиць» письменниця зазначила: «Літературі я ані півслова не винна, всі слова я винна самій собі. Собі одній, адже це я хочу висловити те, що мене оточує».
Read moreЗаступник міністра культури та стратегічних комунікацій України Сергій Бєляєв, у рамках свого візиту до Парижа, провів зустріч з директором Центру всесвітньої спадщини ЮНЕСКО Лазаре Елундо Ассомо
- Article Details
- Category Новини
Міністерство культури та стратегічних комунікацій України
17 березня заступник міністра культури та стратегічних комунікацій України Сергій Бєляєв, у рамках свого візиту до Парижа, провів зустріч з директором Центру всесвітньої спадщини ЮНЕСКО Лазаре Елундо Ассомо.
Сторони обговорили питання збереження об’єктів всесвітньої спадщини в Україні. Представники Центру всесвітньої спадщини зазначили, що одним із ключових завдань для забезпечення охорони об’єкта всесвітньої спадщини в Одесі є створення ефективного органу управління.
Крім того, представники ЮНЕСКО повідомили, що в липні цього року в Парижі відбудеться 47-е засідання Комітету всесвітньої спадщини, на якому розглянуть питання збереження трьох об’єктів всесвітньої спадщини в Києві, Львові та Одесі, і будуть прийняті відповідні рішення.
Лазере Ассомо та Сергій Бєляєв, як фахівці в галузі архітектури, обговорили можливості організації стажування для студентів реставраційних спеціальностей за сприяння ЮНЕСКО з метою післявоєнного відновлення пам’яток культури України.
Read more
Міжнародний день французької мови (Міжнародний день франкофонії)
- Article Details
- Category Новини
20 березня відзначаємо Міжнародний день французької мови (Міжнародний день франкофонії), що був проголошений Організацією Об'єднаних Націй (ООН) у 2010 р. з метою вшанування французької мови та її внеску у розвиток глобальної культури, дипломатії та комунікації. Цей день збігається з Міжнародним днем Франкофонії, що підкреслює важливість французької мови для понад 300 мільйонів людей у більш ніж 50 країнах світу. Французька є однією з офіційних мов ООН і використовується на п’яти континентах, що робить її ключовою мовою міжнародних відносин і співпраці.
Якщо ви бажаєте вивчати французьку мову або покращити свої знання, пропонуємо ознайомитися з виданням Оксани Михайлової та Наталі Шмиголь «Лінгвокраїнознавство франкомовних країн» (Вінниця: НОВА КНИГА, 2009) з фонду @Миколаївська обласна універсальна наукова бібліотека.
Навчальний посібник охоплює весь курс лінгвокраїнознавства франкомовних країн за темами, передбаченими програмою закладів вищої освіти. До кожного тексту подано словник та завдання. Посібник містить тести із варіантами відповідей для перевірки граматичних знань з мови.
Видання рекомендується для студентів фахових факультетів вищих навчальних закладів, фахівців-лінгвістів, а також усіх тих, хто хоче поглибити свої знання з французької мови.
Вивчаємо французьку!
#Календар_МОУНБ #Свята #ВизначніДні #Вітання #Календар #ВизначніДати #Відзначаємо
Read more
Всесвітній день борошна
- Article Details
- Category Новини
Друзі, сьогодні відзначаємо Всесвітній день борошна!
Всесвітній день борошна був заснований Музеєм борошна (м. Віттенбург, Німеччина) 20 березня 2019 року, щоб підкреслити значення борошна в житті людей. Така дата обрана не випадково, адже 20 березня припадає на середину сонцестояння (день весняного рівнодення), яке коливається між 19 та 21 березня. У північній півкулі – це ознака початку весни та час сівби, а у південній - осені та початку збирання врожаю.
Борошно є основою харчування людства протягом тисяч років. Залежно від виду сировини розрізняють борошно пшеничне, житнє, ячмінне, вівсяне, кукурудзяне, горохове, соєве та ін. Кожний сорт характеризується певними показниками: крупністю помелу, зольністю, хлібопекарськими якостями тощо.
На території України вирощувати й переробляти зерно навчилися ще у VІІ тисячолітті до н. е.: тоді люди «добували борошно» з висушених і розтертих корінців рогози і папоротей (з книги В. Тиліщака «З мамонтами і бізонами. Як жилося людям в Льодовиковому періоді» – Київ: Портал, 2024).
У світі є не так багато країн, де хліборобство є способом життя й символом національної культури. Для українців хліб має особливий сенс. Весь уклад життєдіяльності українців, їх праця, звичаї, відпочинок споконвіку були обумовлені сільськогосподарськими циклами й хліборобськими традиціями. Шанобливе ставлення українців до хліба проявляється й в старовинних обрядах і звичаях. На свято Великодня пекли високий хліб - «паску», на Андрія - «калиту», на весілля - коровай, хлібом «на рушнику» зустрічали батьки наречених вдома, поважних гостей або йшли до майбутніх кумів. Зустрічати весну виходили з випеченими жайворонками, млинці і вареники готували на Колодія. Про ці та інші наші традиції можна почитати в книгах: М. Морозенко «Наші звичаї і традиції» (Київ: ІРІО, 2023); А. А. Плесконоса, Н. Л. Писаренко, Л. Ф. Артюх «Національна кулінарна спадщина України» (Київ: Балтія друк, 2021).
Read more386-та річниця з дня народження видатного українця, гетьмана Івана Мазепи
- Article Details
- Category Новини
Міністерство культури та стратегічних комунікацій України
Сьогодні – 386-та річниця з дня народження видатного українця, гетьмана Івана Мазепи.
Він був не лише видатним політичним і військовим лідером, а й справжнім меценатом, який розумів значення освіти, науки та культури для процвітання України.
Іван Мазепа активно опікувався навчальними закладами, зокрема Києво-Могилянською академією та Чернігівським колегіумом, фінансуючи будівництво нових корпусів і збагачення бібліотек рідкісними рукописами. Вагому роль відіграла і його підтримка української літератури: за його кошти було видано праці видатних авторів, зокрема Афанасія Зарудного та Дмитра Туптала.
Гетьман зробив значний внесок у розвиток архітектури та образотворчого мистецтва. Його політика сприяла загальному культурному відродженню України, яке охоплювало філософію, теологію та науки. Як меценат, він збудував і реставрував численні храми та монастирі, серед яких найвідоміші — Києво-Печерська лавра, Пустинно-Миколаївський монастир, Чернігівський Троїцько-Іллінський монастир та багато інших. Крім того, він активно підтримував православну церкву.
Постать Мазепи надихнула багатьох митців – йому присвячено чимало гравюр, картин, музичних і літературних творів, а також скульптур. Музеї по всьому світу зберігають численні експонати, пов’язані з гетьманом. Особливо цінні артефакти, такі як його портрети, рукописи та старовинні книги, знаходяться в національних музеях Польщі, Швеції та Франції. Вони не лише є частиною історії, а й допомагають зберігати пам’ять про гетьмана на міжнародному рівні.
Read more
Вулиця імені Гліба Григораша (колишня вулиця Космонавта Волкова)
- Article Details
- Category Новини
Друзі! Продовжуємо рубрику «Перейменування об’єктів топонімії. Миколаївщина» від Миколаївська обласна універсальна наукова бібліотека. Сьогоднішня наша розповідь про вулицю імені Гліба Григораша (колишня вулиця Космонавта Волкова).
Коротка довідка: Гліб Григораш (1966-2014) – військовик, учасник російсько-української війни, старший лейтенант Збройних Сил України. Нагороджений орденом Богдана Хмельницького ІІІ ступеня (посмертно).
Народився в м. Миколаїв. Після закінчення середньої школи № 35 вступив до Пермського військового авіатехнічного училища. Служив в авіаційних частинах від Далекого Сходу до Польщі. Після проголошення незалежності України продовжив службу старшим техніком з радіотехнічного обладнання в бригаді морської авіації в мікрорайоні Кульбакине. В 2003 р. вийшов на пенсію у званні старшого лейтенанта. З початком російсько-української війни у 2014 р. записався добровольцем до 19-го батальйону ТрО Миколаївської області і був призначений заступником командира 1 роти охорони із організаційно-технічної підготовки.
Загинув 13 жовтня 2014 р. під час виконання завдання із протидії диверсійно-розвідувальним групам противника внаслідок підриву на фугасі біля с. Біла Кам'янка Донецької області. Похований на кладовищі у мікрорайоні Матвіївка.
У 2019 р. у Миколаєві на фасаді школі, де навчався військовик, встановлено меморіальну дошку на його честь. У Києві на меморіалі «Стіна пам'яті полеглих за Україну» розміщено його портрет.
#перейменування #деколонізація #Миколаївщина #топоніми
Управління культури, національностей та релігій Миколаївської ОДА КУЛЬТУРА МИКОЛАЇВЩИНИ
Read more
Як нас знайти!
Vyzir O. 2020. E-mail:
Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.
МОУНБ. Всі права застережено