квітня 2025
Середа, 23 квітня 2025
105 років від дня народження Григорія Тютюнника
- Article Details
- Category Новини
23 квітня відзначаємо 105 років від дня народження Григорія Тютюнника, українського письменника, журналіста, публіциста, лауреата Державної премії України імені Тараса Шевченка.
Йому судилося коротке життя – 41 рік, але скільки всього вмістилося в ньому… З 1938 р. – студент-філолог Харківського університету. 28 червня 1941 р. пішов добровольцем на фронт. Двічі був тяжко поранений, двічі тікав з полону, брав участь у діях партизанських загонів на території Кіровоградщини та Чехословаччини. Його воєнна поезія і сьогодні не втрачає своєї актуальності:
Була і в мене молодість хмільна,
Її я серцем випив до глибин, до дна,
А скільки раз в смертельному бою
Проніс, як право, молодість свою.
Я ран своїх в походах не лічив,
Я землю власним потом омочив,
Я знав: мій шлях лежить через огні
І тим шляхом - пробитися мені.
Тому й пробивсь крізь тучу грозову.
Я єсть. Я сильний. Я живу.
Read moreЗапрацював Державний реєстр видавців, виготовлювачів і розповсюджувачів видавничої продукції
- Article Details
- Category Новини
Міністерство культури та стратегічних комунікацій України
З 22 квітня в Україні запрацював Державний реєстр видавців, виготовлювачів і розповсюджувачів видавничої продукції. До 1 листопада 2025 року він функціонуватиме в режимі дослідної експлуатації.
Реєстр створений відповідно до Закону України від 10 жовтня 2024 року № 4017-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв’язку з прийняттям Закону України «Про адміністративну процедуру» та постанови Кабінету Міністрів України від 18 липня 2024 року № 824, яка затверджує новий порядок ведення Державного реєстру.
Наразі завершено технічне налаштування програмного забезпечення та всі необхідні інтеграції і взаємодію з іншими державними реєстрами, зокрема Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань.
Відтепер процес включення до реєстру здійснюється повністю в електронному форматі. Заявки формуються та подаються онлайн — без паперових документів і без особистого звернення до установ. Відкрита частина реєстру доступна кожному: вона містить достовірну, актуальну інформацію про суб’єктів видавничої справи, які здійснюють свою діяльність на території України.
Детальніше читайте на сайті МКСК
Read more
Вівторок, 22 квітня 2025
Під час Всеукраїнської науково-практичної конференції обговорили пріоритети діяльності бібліотек у воєнний та повоєнний час
- Article Details
- Category Новини
22 квітня відбулося відкриття XIV Всеукраїнської науково-практичної конференції «Бібліотека і книга в контексті часу» на тему: «Пріоритети українських бібліотек у воєнний та повоєнний час». У заході взяли участь представники національних та обласних бібліотек, закладів вищої освіти, міжнародних організацій, а також іноземні експерти у сферах цифровізації, інклюзії та культурної дипломатії.
Перший заступник Міністра культури та стратегічних комунікацій України Галина Григоренко долучилася до заходу та виступила з вітальним словом у форматі онлайн.
У своєму відеозверненні вона подякувала фахівцям бібліотечної справи за активну діяльність та самовіддану працю попри триваючу збройну агресію рф проти України.
Заступниця Міністра окреслила основні виклики, з якими нині стикається бібліотечна сфера. Серед ключових проблем вона назвала скорочення мережі бібліотек, зниження кадрового потенціалу через рівень заробітної плати, обмеженість ресурсів, потребу в оновленні професійних стандартів та вдосконаленні підготовки фахівців, а також питання поповнення бібліотечних фондів актуальною літературою.
Своєю чергою МКСК працює над системними та дієвими змінами у бібліотечній сфері. Зокрема, в затвердженій Урядом Стратегії розвитку культури до 2030 року визначено пріоритети в усіх сферах культури, зокрема й у бібліотечній.
«Бібліотеки сьогодні — це не лише місця доступу до знань, а й простори для психосоціальної підтримки, згуртування та спілкування в громадах. Особливо важливою стає їхня роль у реінтеграції ветеранів, які повертаються з фронту. Дякую вам за відданість, активність і збереження фахових традицій. Бажаю плідних дискусій і нових ініціатив», — зазначила Галина Григоренко.
Read moreМиколаївська обласна універсальна наукова бібліотека запрошує на екскурсію історичним центром Миколаєва
- Article Details
- Category Новини
Краєзнавчий клуб «БібліоКліо» запрошує на екскурсію, адже таємниці історії чекають саме на вас!
25 квітня о 15.00 Миколаївська обласна універсальна наукова бібліотека запрошує на екскурсію історичним центром Миколаєва разом із миколаївською дослідницею нашого краю, авторкою численних публікацій у наукових і періодичних виданнях та книгах з історії Миколаївщини Світланою Бойчук.
Під час екскурсії, що відбудеться у межах діяльності краєзнавчого клубу «БібліоКліо», у вас буде можливість дізнатися нові факти з історії міста, розкрити таємниці центральних вулиць, згадати імена відомих миколаївців та зробити пам’ятні світлини на фоні архітектурних родзинок.
Збір о 14.50 біля кафедрального собору Касперівської ікони Божої Матері (кут вулиць Марка Кропивницького та Садової).
Записатися на екскурсію або уточнити деталі можна за телефоном: 37-39-40 (відділ документів і наукових розвідок з питань краєзнавства).
До зустрічі!
Read more
Понеділок, 21 квітня 2025
Щиро вдячні Юрію Любарову за переданий в дар фотоальбом «Хроніки Миколаєва – 2022»!
- Article Details
- Category Новини
«В цьому альбомі – фотографії миколаївців, професійних фотографів та випадкових свідків подій. І це неретушована документальна розповідь про перший рік повномасштабної війни. Про місто-герой Миколаїв. Про його мужніх захисників, військових і цивільних, чоловіків, жінок, дітей. Тут немає постановочних кадрів. Тут – гірка правда про те, як ми прожили той проклятий 2022 рік. Як ми боролись і втояли.»
Миколаївська обласна універсальна наукова бібліотека висловлює щиру подяку начальнику Управління з питань культури та охорони культурної спадщини ММР Юрію Любарову за переданий у дар фотоальбом «Хроніки Миколаєва – 2022».
До видання увійшли фотографії Світлани Коваль, Сергія Кононенка, Макса «Макарени», Дмитра Скороходова, що передають живі, непідробні почуття, емоції, враження від страшної реальності війни. Добірка фотографій не впорядкована за датами і важливістю подій, але це колективна робота і колективний біль авторів, які залишалися в місті й фіксували все, що відбувалося. Окрім фотографій альбом містить календар та тексти заслуженої журналістки України, директорки Центральна бібліотека ім.М.Л. Кропивницького м.Миколаїв Інги Хоржевської.
«Гортайте сторінки нашої спільної історії. Щоб ніколи не забути. Щоб ніколи не простити. Слава Україні!»
Запрошуємо до бібліотеки та ознайомитися з виданням.
#Книжкові_Новинки_МОУНБ #читатимодно #читайукраїнською #люблючитати #Книжкові_Дарунки_МОУНБ #даруй_книгу
Read more
Бібліотека поповнилася новими виданнями «Перший вінок. Жіночий альманах» та «Ті, що творили «Перший вінок»
- Article Details
- Category Новини
Нещодавно фонд Музею книги Миколаївська обласна універсальна наукова бібліотека поповнився новими виданнями «Перший вінок. Жіночий альманах» (Київ : Creative Women Publishing, 2024) та «Ті, що творили «Перший вінок» (Київ : Creative Women Publishing, 2024), що вийшли в світ до 140-річчя українського жіночого руху.
Збірка «Перший вінок», що була вперше надрукована в 1887 р. завдяки зусиллям та коштам Наталії Кобринської та Олени Пчілки, започаткувала традицію жіночого письма в Україні. Під однією обкладинкою представлені 49 творів різних жанрів українських письменниць ХІХ ст.: Наталія Кобринська, Леся Українка, Олена Пчілка, Уляна Кравченко, Людмила Старицька, Ольга Франко, Дніпрова Чайка, Ганна Барвінок, Софія Окуневська, Климентина Попович, Ольга Левицька, Катерина Довбенчук, Анна Павлик, Сидора Навроцька, Михайлина Рошкевич, Олеся Бажанська, Олена Грицай.
У збірці есеїв «Ті, що творили «Перший вінок» представлені життєві долі кожної авторки разом із маловідомими фактами їхньої біографії. Книга подає цікаві залаштунки, настрої, обставини видавничої історії альманаху, цінні архівні документи.
Запрошуємо до Музею книги Миколаївська обласна універсальна наукова бібліотека!
#Книжкові_Новинки_МОУНБ #читатимодно #читайукраїнською #люблючитати #Книжкові_Дарунки_МОУНБ #даруй_книгу
Read moreДень творчості та інноваційної діяльності
- Article Details
- Category Новини
Міністерство культури та стратегічних комунікацій України
21 квітня світова спільнота відзначає день творчості та інноваційної діяльності. За ініціативою Генеральної Асамблеї ООН цей день покликаний нагадати: творчість має силу зцілювати, дарувати надію й повертати внутрішній спокій.
Українські митці, музиканти, дизайнери й культурні діячі щодня створюють щось більше, ніж просто ідеї — вони створюють сенси.
Наша культура — це нескінченне джерело ідей. Від орнаментів до цифрового мистецтва, від поезії до картин. Українська творчість — як тихе світло в буремні часи. Коли здається, що сил бракує, саме мистецтво допомагає вистояти — у класах, в окопах, у лікарнях, у лабораторіях, на сценах і в майстернях.
Кожен з нас здатен творити.
Думати інакше.
Надихати інших.
Не бійтеся мріяти.
Не соромтеся створювати.
Read moreНеділя, 20 квітня 2025
Воскресіння Христове
- Article Details
- Category Новини
Міністерство культури та стратегічних комунікацій України
Сьогодні увесь християнський світ відзначає одне з найважливіших свят — Воскресіння Христове.
Разом із весняним пробудженням, це свято нагадує нам про силу життя. Ми — народ, який виборює майбутнє. Ми — нація, що береже традиції. Ми — ті, хто стоїть на своїй землі з ранами, але з чистим серцем. Ми — ті, в чиїх очах не згасло світло.
У цей день згадуємо про те, як світ, що похилився під вагою зневіри, раптом знову наповнився світлом.
Великдень — це також про внутрішнє воскресіння кожного з нас. Про силу духу. Про нашу незламність.
Сьогодні у кожній нашій молитві — не лише прохання, а й подяка. За те, що вистояли. За те, що не втратили себе. За те, що маємо одне одного.
Нехай світло Воскресіння проникне в кожен дім і в кожне серце. Нехай на святковому столі буде паска. Нехай поруч буде рідна людина. І нехай кожен із нас сьогодні відчує: ми — не самі. Ми — разом. Ми — сильні.
Бо Христос Воскрес!
З Великоднем, українці — вільні, сильні, нескорені!
Read moreСубота, 19 квітня 2025
Всеукраїнський день довкілля
- Article Details
- Category Новини
Щороку, у третю суботу квітня, починаючи з 1999 р. в Україні відзначається Всеукраїнський день довкілля. Цей день був започаткований з метою привернення уваги суспільства до питань поліпшення стану навколишнього середовища через очищення водних джерел, озеленення територій, збереження заповідних об’єктів, а також поширення екологічних знань для підвищення рівня екологічної свідомості українців.
З цієї нагоди пропонуємо ознайомитися з виданням Маріанни Бойко «104 дні без поліетилену» (Київ: Віхола, 2020) з фонду Миколаївська обласна універсальна наукова бібліотека. У книзі авторка описує тримісячний експеримент з відмови використання у побуті звичних пластикових речей та поліетилену. Щодня вона ділилася своїми успіхами та труднощами на сторінці у Facebook. Її проєкт привернув увагу ЗМІ та надихнув багатьох людей спробувати змінити свої звички. Результати цього експерименту авторка виклала у формі щоденника, де ділилася досвідом, як купувати товари та продукти харчування без жодного пакету або упаковки. Авторка також надає дієві поради та рекомендації, як зекономити сімейний бюджет, зменшити кількість відходів у побуті та робити раціональні закупки. На прикладі власної сім’ї вона показала, як змінюється життя середньостатистичної родини: вони купують менше продуктів та вибирають їх з мінімальним або безпечним упакуванням, сортують та здають відходи...
Запрошуємо до читання!
#Календар_МОУНБ #Свята #ВизначніДні #Вітання #Календар #ВизначніДати #Відзначаємо
Read more
П'ятниця, 18 квітня 2025
Відзначаємо Міжнародний день пам’яток і визначних місць та День пам’яток історії та культури!
- Article Details
- Category Новини
Друзі! 18 квітня відзначаємо Міжнародний день пам’яток і визначних місць та День пам’яток історії та культури (згідно з Указом Президента України від 23 серпня 1999 р. № 1062/99).
Пропонуємо вам ознайомитися з книгою сучасних авторів, журналістів Акіма Галімова та Руслана Шаріпова «Українські палаци: відновлення історії. Золота доба» (Харків, ВД «Фабула», 2024). Книга про нашу з вами спадщину, а саме про палаци, їхню історію (палац Любомирських у Рівному, палаци Сангушків та Потоцьких на Хмельниччині, Кочубеїв у Диканьці на Полтавщині, Фальц-Фейнів на Херсонщині, Терещенків на Житомирщині).
Будівництво палаців на українських землях має давню традицію. І цю самобутню історію було знищено радянським режимом. Автори книги разом з науковцями відтворили у 3D форматі знищені палаци, щоб показати їхню унікальну архітектуру. У виданні можна побачити велику кількість ілюстрацій, креслень і старих фотографій.
«Книга для тих, хто любить подорожувати та цікавиться історією. Вона – путівник у віртуальний світ втраченої історії українських палаців та їхніх власників. Шість палаців, відібраних до цієї книги, лежать у руїнах, але зберігають неймовірну історію королів, перших українських олігархів та аристократії, які з’їжджалися в Україну з різних куточків Європи і поселялися тут», – зазначив Руслан Шаріпов.
Read moreЯк нас знайти!
Vyzir O. 2020. E-mail:
Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.
МОУНБ. Всі права застережено