Четвер, 01 травня 2025
120 років від дня народження Юрія Лавріненка
- Article Details
- Category Новини
Міністерство культури та стратегічних комунікацій України
1 травня минає 120 років від дня народження Юрія Лавріненка — визначного українського літературознавця, публіциста, есеїста, історика, громадського та культурного діяча, репресованого, дослідника «Розстріляного відродження».
Юрій Лавріненко народився 1905 року у селі Хижинцях. Саме в Умані у 1920-х роках Лавріненко став членом літературної організації «Плуг».
Згодом він став студентом літературного факультету Харківського університету. Одночасно з навчанням Юрій писав літературознавчі праці «Василь Елан-Блакитний» (1929), «Василь Чумак» (1930), «Творчість Павла Тичини» (1930). Його життя було позначене важкими випробуваннями: ув’язнення в радянських таборах, еміграція, життя між Європою і США. Але ніщо не зламало його віри в українське слово.
Найбільшим досягненням Лавріненка стала антологія «Розстріляне Відродження: антологія 1917–1933», видана 1959 року у Нью-Йорку. У ній він уперше системно представив творчість покоління українських письменників, знищеного радянським режимом. Назва цієї збірки стала крилатим висловом — символом цілого знищеного покоління митців. Ця праця стала актом культурного спротиву, жестом пам’яті й відповідальності перед тими, хто писав попри цензуру, страх і репресії.
Read moreЩо почитати навесні: добірка книжок українських авторів за рекомендацією миколаївської бібліотекарки
- Article Details
- Category Новини
Добірка книжок. Колаж Суспільне Миколаїв/Поліна Гожбур
Історії кохання, дилема вибору та пошук себе — для кожного знайдеться щось своє. Суспільне Миколаїв підготувало весняну добірку книжок від українських авторів, що охоплюють драму, містику, психологію та романтику. Ці твори порушують питання стосунків і життєвих викликів, тож вони можуть сподобатися як підліткам, так і дорослим читачам.
Добірку підготували за рекомендаціями фахівчині Миколаївської обласної універсальної наукової бібліотеки Валентини Дудки. Думка автора може не збігатися з позицією читача.
"Квітникарка" — Ніка Нікалео
Книга "Квітникарка" авторки Ніки Нікалео.
Колаж Суспільне Миколаїв/"Yakaboo"
"Романтично-весняна, емоційно-напружена й трішки містична історія з квітковим присмаком".
"Квітникарка" від Ніки Нікалео розповідає про тендітну, але сильну й відчайдушну жінку Вікторію, що змогла протистояти долі", — каже бібліотекарка Валентина.
Read moreВиповнюється 80 років Василю Зінкевичу
- Article Details
- Category Новини
Міністерство культури та стратегічних комунікацій України
1 травня виповнюється 80 років Василю Зінкевичу — видатному українському естрадному співаку, лауреату Шевченківської премії, Герою України. Його голос, образ і пісні стали невіддільною частиною музичної спадщини України XX століття.
За визначні особисті заслуги у розвитку національного пісенного мистецтва, високу виконавську майстерність та багаторічну плідну творчу діяльність Президент України Володимир Зеленський нагородив Василя Зінкевича орденом князя Ярослава Мудрого ІІІ ступеня.
Народжений у селі Васьківці на Хмельниччині, Василь Зінкевич ще з дитинства вирізнявся артистичністю та любов’ю до сцени. Починав із участі в самодіяльності, згодом здобув навчання в художньому училищі прикладного мистецтва у місті Вижниці.
У 1968–1973 роках працював художнім керівником народного ансамблю танцю «Смеречина», де зробив перші кроки у вокальній школі Левка Дутківського. Пізніше Василь Зінкевич пов’язав своє життя з ансамблем «Світязь», де не лише був солістом, а й художнім керівником.
Упродовж десятиліть творчість Зінкевича формувала музичний смак мільйонів українців. Він співпрацював з найкращими композиторами країни: Володимиром Івасюком, Ігорем Білозором, Миколою Мозговим, Олександром Злотником, Ігорем Покладом та багатьма іншими. Його виконанню властиві висока музична культура, пристрасність. Серед виконаних пісень — «Балада про мальви», «Літо пізніх жоржин», «Мила моя», «Пісня буде поміж нас», «Пісня про тебе», «Світ без тебе», «Тільки раз цвіте любов», «Червона рута», «Я піду в далекі гори», «Від перевалу до перевалу».
Read moreВулиця імені Михайля Семенка (колишня назва – вулиця Лермонтова)
- Article Details
- Category Новини
Друзі! Продовжуємо рубрику «Перейменування об’єктів топонімії. Миколаївщина» від Миколаївська обласна універсальна наукова бібліотека. Сьогоднішня наша розповідь про вулицю імені Михайля Семенка (колишня назва – вулиця Лермонтова).
Коротка довідка: Михайль Семенко (1892-1937) – поет, основоположник та теоретик українського футуризму, представник Розстріляного Відродження.
Народився в с. Кибинці Миргородського району на Полтавщині. Закінчив Хорольську гімназію, навчався в Миргородському та Курському реальних училищах. З 1911 р. – студент Петербурзького медичного університету. Одночасно навчався в консерваторії по класу скрипки. З початком Першої світової війни покинув навчання та був мобілізований. Служив телеграфістом у Владивостоці. Там же вступив до підпільної групи РСДРП(б).
У 1917 р. повернувся до Києва. Брав активну участь у літературному житті України: видавав «Універсальний журнал», «Флямінго», «Альманах трьох», «Катафалк искусства» та ін. Організував групи «Ударна група поетів-футуристів», «Аспанфут». Працював літредактором Одеської кіностудії та писав сценарії до фільмів. З 1927 р. переїхав до Харкова. Створив журнал «Нова генерація». Очолював літературне об’єднання футуристів «Нова генерація». З 1934 р. член Спілки письменників України.
Найвідоміші збірки поета: «Prelude», «Кверофутуризм», «П’єро задається», «П’єро кохає», «Дев’ять поем», «Малий кобзар і нові вірші», «Європа й ми» та ін.
У 1937 р. був заарештований та звинувачений у приналежності до Української фашистської націоналістичної терористичної організації. Розстріляний 24 жовтня. Похований в братській могилі в Національному історико-меморіальному заповіднику «Биківнянські могили» у Києві. Реабілітований у 1957 р.
Read moreФонд бібліотеки поповнився новими виданнями, авторами яких є Світлана Якименко, Діна Дудова та Наталія Іванець
- Article Details
- Category Новини
Друзі, фонд Миколаївська обласна універсальна наукова бібліотека поповнився новими виданнями, авторами яких є доктор наук у галузі освіти, професор Світлана Якименко, доктор філософії в галузі освіти Діна Дудова та кандидат педагогічних наук Наталія Іванець.
У навчально-методичному посібнику «Універсальність педагогічного новаторства: інтегровані особистісно-орієнтована технологія в закладах освіти» (в 2-х частинах) (Кам’янець-Подільський: Друкарня "Рута", 2019) висвітлено досвід роботи вихователів закладів дошкільної освіти та вчителів закладів загальної середньої освіти у рамках програми «Світ, в якому я живу», мета якої полягає в підготовці дитини до життя в сучасному суспільстві.
У монографії «Національно-патріотичне виховання майбутніх фахівців морської галузі в освітньому середовищі коледжу» (Київ: Видавничий Дім "Слово", 2018) розглянуто теоретичні основи, методи і форми національно-патріотичного виховання студентів. Видання структуровано за трьома розділами, містить додатки-тести.
Книга «Формування мультикультурної компетентності учнів в освітньому середовищі початкової школи» (Київ: Видавничий Дім "Слово", 2020) містить результати дослідження щодо процесів формування мультикультурної компетентності учнів початкової школи в умовах сучасного освітнього процесу. Авторами запропоновано модель навчання і виховання учнів, незалежно від їх етнічної приналежності для впровадження в практику закладів освіти.
У монографії «Формування світогляду у старших дошкільників та молодших школярів: теорія і практика» (Кам’янець-Подільський: Друкарня "Рута", 2019) висвітлено поняття та особливості міфологічного, релігійного та філософського світогляду людини. Розглянуто процес поетапного включення молодших школярів в пізнавальну діяльність, що сприяє розвитку їхніх поглядів на світоустрій.
Read moreЯк нас знайти!
Vyzir O. 2020. E-mail:
Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.
МОУНБ. Всі права застережено