Четвер, 08 травня 2025
Україна разом з усіма демократичними країнами Європи вшановує День памʼяті та перемоги над нацизмом у Другій світовій війні
- Article Details
- Category Новини
Міністерство культури та стратегічних комунікацій України
8 травня Україна разом з усіма демократичними країнами Європи вшановує День памʼяті та перемоги над нацизмом у Другій світовій війні. Сьогодні ми згадуємо жертв найкривавішої трагедії ХХ століття та тих, хто боровся з нацизмом — у лавах армій, у підпіллі, в партизанському русі, в тилу.
Для України Друга світова війна розпочалася нападом нацистської Німеччини на Польщу 1 вересня 1939 року і бомбардуванням німецькою військовою авіацією Львова та інших міст. А з 22 червня 1941-го після вторгнення військ Німеччини та її союзників на територію СРСР уся наша земля стала ареною запеклих бойових дій.
У цій війні ми втратили понад вісім мільйонів українців та представників інших національностей, що проживали на нашій території. Ця боротьба забрала життя від 50 до 85 мільйонів людей по всьому світу. Тож перемога була результатом титанічних зусиль десятків країн та сотень народів. Та навіть після завершення війни Україна не здобула свободи — її чекали нові репресії, знищення визвольного руху і табори.
З 2024 року Україна офіційно відзначає 8 травня як День памʼяті та перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 1939–1945 років. Ми відмовилися від радянських наративів, які підміняли скорботу тріумфом, а правду про страждання, злочини та зламані долі — пропагандою. Ми приєдналися до цивілізованого світу, який ставить у центр уваги людину — її памʼять, гідність та свободу.
Read moreКвест-екскурсія до Дня Європи «Архітектурні пам’ятки нашого міста»
- Article Details
- Category Новини
8 травня, до Дня Європи, працівники Миколаївська обласна універсальна наукова бібліотека запросили студентів Миколаївський професійний машинобудівний ліцей на квест-екскурсію «Архітектурні пам’ятки нашого міста», метою якої стало знайомство з історичним серцем Миколаєва крізь призму архітектури, легенд та міських загадок. Метою заходу стало знайомство молоді з історичним серцем Миколаєва крізь призму архітектури, міських легенд та маловідомих фактів. Учасники також згадали про історію європейської інтеграції, підкреслили спільні цінності та ідеали народів Європи, які об'єдналися заради спільного майбутнього.
Розділившись на дві команди, учасники вирушили у пізнавальну мандрівку вулицями міста: розгадували підказки, шукали відповіді та відкривали для себе нові факти про архітектуру та вплив європейських діячів на розвиток Миколаєва.
Зокрема, студенти побували біля будинку, в якому проживав засновник Одеси Йосип Де Рібас; пройшлися біля будівлі, де до 1917 р. працювало Англійське консульство; дізналися про шотландське походження адмірала Олексія Грейга, про роль високоосвіченої і духовно щедрої людини литовсько-польського походження князя Миколи Гедройця у створенні Миколаївського обласного художнього музею ім. В. В. Верещагіна, про неоднозначну постать сербського дипломата Гергія Властелиці Також у маршруті були: Лютеранська кірха, побудована англійцем Карлом Акройдом; Перша українська гімназія ім. Миколи Аркаса – творіння архітектора німецького походження Євгена Штукенберга; будинок етнічного поляка, лікаря та підприємця Б. Вімута; особняк О. Ерліха – сина купця I-ї гільдії, віцеконсула Бельгії.
Read moreДень пам’яті та перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 1939-1945 років
- Article Details
- Category Новини
Щороку, 8 травня в Україні відзначається День пам’яті та перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 1939-1945 років (згідно із Законом України від 29 травня 2023 р. № 3107-IX), 8-9 травня в Європі відзначається Дні пам’яті та примирення (проголошені у 2004 р. Генеральною Асамблеєю ООН до 60-ї річниці закінчення Другої світової війни в Європі).
Сьогодні, як і в роки Другої світової війни, Україна воює з агресором, який посягає на нашу територіальну цілісність і загрожує миру в Європі. Україна захищає рідну землю і своє право вільно обирати майбутнє.
Пропонуємо ознайомитися з виданнями з фонду Миколаївська обласна універсальна наукова бібліотека.
У книзі «Україна у Другій світовій війні» (Київ: @Український інститут національної пам'яті, 2015) автори, спираючись на унікальний архівний матеріал та праці сучасної історіографії, розглядають роль України у контексті передвоєнного партнерства, а згодом воєнного протистояння двох диктатур. Висвітлено внесок українців у розгром нацизму, боротьбу ОУН і УПА, політичні наслідки воєнного протистояння двох тоталітарних систем. Надано статистичні дані стосовно людських й економічних втрат України у роки Другої світової війни. Видання містить світлини та карти, що допомагають краще зрозуміти хід подій 1939-1945 рр.
Книга Вахтанга Кіпіані «Друга світова. Непридумані історії: (не) наша, жива, інша» (Харків: @Vivat, 2018) – документальна збірка, що дає змогу поглянути на події Другої світової війни через спогади очевидців.
У виданні матеріал викладено у формі есеїв, що надає змогу краще відчути емоції учасників тих подій. Головними героями книги є звичайні люди, чиї долі назавжди змінила війна: бійці різних армій, остарбайтери, в’язні концтаборів та мирні жителі. У кожного з них своя історія – хтось покинув рідний дім, хтось опинився в радянських таборах після повернення з війни, а дехто пережив Голокост і ділиться спогадами про перебування у концтаборах.
Read moreЯк нас знайти!
Vyzir O. 2020. E-mail:
Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.
МОУНБ. Всі права застережено