Ілля Юхимович Рєпін
- Деталі
- Хіти: 77
«Ідіть своїм власним шляхом, шукайте свій почерк, не наслідуйте нікого, мистецтво не терпить трафарету. Вчіться у великих майстрів, осягайте суть їх мистецтва, але не запозичте їх зовнішню манеру».
Такий заповіт залишив митцям видатний український художник Ілля Юхимович Рєпін (1844-1930).
Творчий спадок Іллі Рєпіна неосяжний: він працював пензлем понад 68 років, створивши більш як 1000 творів, серед яких, знамениті жанрові полотна, присвячені соціальним явищам тогочасного життя, численні портрети представників всіх верств населення, в тому числі геніальних сучасників. Помітне місце у творчості художника посідала українська тема.
Художник народився в місті Чугуєв (нині Харківська область). Навчався малюванню в іконописців і місцевих художників. Був вихованцем Рисувальної школи Товариства заохочення мистецтв і Артілі художників І. М. Крамського, навчався, а згодом став керівником майстерні Академії Мистецтв. Пізніше був ректором (1898-1899), з 1876 – академіком, з 1893 – членом ради і дійсним членом Академії Мистецтв. Він є один із засновників Товариства передвижників (1878-1891), членом Товариства імені А. І. Куїнджі.
Ілля Рєпін створив численні портрети діячів української культури, серед яких: С. Любицька, М. Мурашко (1877), В. Тарновський, і С. Тарновська (1880), Т. Шевченко (1888), Д. Багалій (1906). Також він написав чотири ескізи проєкту пам'ятника Шевченку у Києві. Робив ілюстрації до творів М. Гоголя «Тарас Бульба» і «Сорочинський ярмарок», книги Дмитра Яворницького «Запоріжжя в залишках старовини і переказах народу», а також малюнки з пам'яток української архітектури, українських народних типів тощо.
Рєпіна вважають типовим реалістом, який не копіював природу, а перевтілював її мотиви своїм розмашним, часто майже експресіоністичним малярством. Майстерно охоплював людську постать у русі, її типаж і вираз, а його соковиті і звучні барви надавали творам пластичності. На деяких полотнах Рєпіна помітний вплив імпресіонізму й символізму.
Художник залишив багату й різноманітну мистецьку спадщину, його ранні розписи церков в Україні, на жаль, знищені під час війн. Численні жанрові, побутові картини, портрети і твори на історичні теми зберігаються в музеях України та у приватних колекціях.
#Календар_МОУНБ #Вшановуємо #Свята #ВизначніДати #Вітання #Календар #ВизначніДні #Відзначаємо
Як нас знайти!
Vyzir O. 2020. E-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її. МОУНБ. Всі права застережено