205 років від дня народження Пантелеймона Олександровича Куліша
- Деталі
- Хіти: 87
«Рідне слово, рідний розум, —
Рідна й правда буде».
П. Куліш.
Сьогодні, 7 серпня, виповнюється 205 років від дня народження знаного українського мовознавця, фольклориста, перекладача, редактора та письменника Пантелеймона Олександровича Куліша. В день пам'яті цієї, за висловом Івана Франка, «перворядної зірки українського письменства», буде доречним нагадати про його внесок у розвиток мовно-літературного процесу, національної освіти та культури України.
Пантелеймон Куліш творив саме в ті часи, коли українське слово досить жорстко обмежувалось царською цензурою (Валуєвський циркуляр 1863 р. та Емський указ 1876 р.). То були часи Кирило-Мефодіївського братства, через дружні зв'язки з членами якого, Куліша було піддано допитам, ув'язнено, а згодом, слідуючи наказу царя Миколи I, вислано до Тули з конфіскацією вже виданих праць письменника й суворою забороною друкуватися. Щоб обійти цю заборону та прискіпливих цензорів, Куліш видавався під різними псевдонімами, як-от: Панько Казюка, Козак Белебень, Опанас Прач, Ничипор Кулиш, Хуторянин, Данило Юс, Іродчук, Петро Забоцень, Павло Ратай, Панько Хуторний, Николай М.
Незважаючи на труднощі та перешкоди, П. Куліш продовжував віддано, завзято й безкомпромісно працювати на користь рідної Україні та її народу.
Саме Пантелеймон Куліш став основоположником української модерної прози й, саме він заклав основи української літературної критики. Його перу належить перший в українській літературі історичний роман «Чорна рада» (1857) й перший україномовний буквар «Граматка».
Окрім цього він брав участь у виданні першого українського часопису «Основа», заснував в столиці Російської імперії першу українську друкарню, переклав рідною мовою «Біблію» (1869), твори Шекспіра, Ґете, Дж. Байрона та А. Міцкевича й ілюстрував власні твори.
А ще, саме Пантелеймон Куліш, активно популяризуючи рідне слово, вигадав першу українську фонетичну абетку, відому як «кулішівка», що стала основою сучасного українського правопису та мовлення.
«Пантелеймон Куліш був неймовірно складний і незручний для однобічного, однозначного трактування, попри те, що він закладав підвалини сучасного українства. Його діяння сучасники не раз не сприймали, його твори випереджали час. Його перекладацька праця, художня творчість, історичні писання – це були цеглини, які лягали в основу, підмурівок того будинку, який ми називаємо Україною. Якби тих цеглин не було, то я не скажу і ніхто не скаже, ким ми були б, але ми точно були б інакші...».
Олесь Федорук, доктор філологічних наук.
Тож, якщо бажаєте більше дізнатись про життя та творчість Пантелеймона Куліша чи прочитати його твори, ласкаво просимо до @Миколаївська обласна наукова бібліотека.
#Календар_МОУНБ #ВизначніДати #Календар #ВизначніДні #Відзначаємо
Як нас знайти!
Vyzir O. 2020. E-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її. МОУНБ. Всі права застережено