190 років від дня народження українського письменника, поета, громадського діяча та просвітителя Юрія Федьковича
- Деталі
- Хіти: 60
8 серпня виповнюється 190 років від дня народження українського письменника, поета, громадського діяча та просвітителя Юрія Федьковича(ім’я при народженні – Осип Домінік Гординський де Федькович), знаного як «народний співець Буковини» чи «буковинський Кобзар».
«Федькович – се талант переважно ліричний, – писав І. Франко, – всі його повісті, всі найкращі його поезії, навіяні теплими, індивідуальними чуттями самого автора. Так і здається, що автор співає і розказує всюди проте, що сам бачив, сам найглибшими нервами душі прочув. І в тім саме лежить чаруюча сила його поезії, в тім лежить запорука її живучості, доки живе наша мова. Федькович вложив в свою поезію найкращу частину «своєї душі», а така поезія не вмирає, не пропадає…»
Народився митець 1834 р. на Буковині, початкову освіту отримував від найманих вчителів свого дядька, разом з його дітьми. По закінченні Чернівецької нижньої німецької реальної школи 1859 р., молодий Федькович переїхав до Молдови, де працював, займався самоосвітою та писав вірші німецькою. У 1852 р. Юрія забирають на 10 років до армії. Саме під час військової служби він почав писати вірші українською мовою. Перші українські твори поета були опубліковані у 1861 р. у збірці А. Кобилянського «Slovo na slovo do redaktora «Slova»», а вже 1862 р. у Львові вийшла перша збірка авторських віршів під назвою «Поезії Іосифа Федьковича», принісши йому читацьке визнання.
Творчість Юрія Федьковича багатогранна, окрім поезії у доробку митця є романтичні балади, побутові комедії, історичні трагедії. Доклав руку літератор і до дитячої літератури, створені ним казки, вірші та дотепні байки, знайшли відгук серед маленьких читачів. Крім цього, він захоплювався гуцульськими звичаями та традиціями, які ретельно збирав, майстерно переповідаючи у своїх творах та укладаючи окремі етнографічні збірки.
Цікавою сторінкою біографії Юрія Федьковича була громадська робота та активна просвітницька діяльність. Так, обіймаючи посаду шкільного інспектора Вижницького округу, він сприяв відкриттю нових шкіл початкової освіти, написав українські підручники для народних шкіл: «Буквар для господарських діточок», «Вечерниці. Читанка для сільських людей» та «Співаник для господарських діточок».
Федькович деякий час обіймав посаду редактора львівського видавництва «Просвіта», чернівецької народної газети «Буковина», а ще перекладав українською іноземних авторів, а українські твори, зокрема й свої, на німецьку.
На схилі років письменник переїхав у Чернівці, де усамітнившись, закинув літературну діяльність, повністю віддавшись своєму давньому захопленню - астрології. Ним було написано 5 теоретичних трактатів про вплив небесних тіл на долю людини, що так і залишилися неопублікованими.
Помер «буковинський Кобзар» 11 січня 1888 р., залишивши по собі чималу літературно-етнографічну спадщину.
Насолодитися щирим українським словом та неповторною романтикою буковинського колориту від Юрія Федьковича можна у @Миколаївська обласна універсальна наукова бібліотека, де на вас чекають кращі зразки художнього слова, починаючи з видань 1920 рр.
#Календар_МОУНБ #Вшановуємо #Свята #ВизначніДати #Вітання #Календар #ВизначніДні #Відзначаємо
Як нас знайти!
Vyzir O. 2020. E-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її. МОУНБ. Всі права застережено