Лауреат Нобелівської премії з літератури у 1966 р. Шмуель Йосеф Аґнон (1888-1970)
- Деталі
- Хіти: 92
Лауреат Нобелівської премії з літератури у 1966 р. ізраїльський письменник Шмуель Йосеф Аґнон (справжнє ім’я – Шмуель Йосеф Халеві Чачкес) (1888-1970).
Аґнон народився в заможній єврейській родині в м. Бучач (тоді – Австро-Угорщина, нині – Тернопільська обл., Україна). Майбутній письменник не лише відвідував релігійну школу для хлопчиків – хедер, а й здобув гарну домашню освіту. Його перші оповідання, що їх він писав як на івриті, так і на ідиші, були опубліковані у газетах Бучача, Коломиї та Львова. У 1906 р. 18-річний Аґнон вирушив до Львова, де його взяли на роботу до єврейської газети.
Прихильник сіонізму, він побував на батьківщині предків – у Палестині, відвідав Єрусалим. Причиною від’їзду стало й бажання ухилитися від служби у війську Австро-Угорщини, адже «там їдять недозволену їжу та не дотримуються суботи». У 1909 р. була опублікована перша повість автора «Покинуті дружини», що на івриті звучить як «Аґнон». Письменник взяв її назву для свого псевдоніма, який з 1924 р. став його офіційним прізвищем («аґнон» у перекладі з івриту – «покинутий»).
У 1913 р. Аґнон переїхав до Німеччини, в Берлін, де вів активну літературну діяльність й здобував освіту. Водночас Аґнон читав лекції з єврейської літератури й спільно з єврейським філософом М. Бубером видавав журнал «Der Yude». Видавцем повістей і збірок оповідань письменника-початківця став німецький комерсант Залман Шокен.
До Єрусалима письменник повернувся у 1924 р. Переїзду передували трагічні події – пожежа у будинку письменника в Гамбурзі знищила бібліотеку й рукописи Аґнона. У 1927 р. в Єрусалимі стався землетрус, що знищив домівку письменника. Ще через два роки, під час арабських заворушень новий будинок Аґнона у Єрусалимі був пограбований протестувальниками.
Світову популярність Аґнон здобув лише наприкінці 40-х років, коли його видавець Шокен відкрив філію свого видавництва в Нью-Йорку. Там вийшли твори письменника англійською мовою «Зовсім недавно» (1945), «У серцевині морів» (1952).
У 1966 р. Аґнон першим серед письменників, які писали на івриті та ідиші, за романи «Весільний балдахін» (1931) та «Нічний гість» (1939) отримав Нобелівську премію. Премія була присуджена «за глибоко оригінальну майстерність оповіді, навіяну єврейськими народними мотивами».
Фото з сайту: https://uk.wikipedia.org/
#НобелівськаПремія #цікавіфакти #читайукраїнською
#Календар_МОУНБ #ВизначніДати #Відзначаємо
Як нас знайти!
Vyzir O. 2020. E-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її. МОУНБ. Всі права застережено