День борщу в Україні!
- Деталі
- Хіти: 73
Друзі, у продовження рубрики «Гастрономічний календар»,
повідомляємо, що 14 вересня відзначається
День борщу в Україні!
«Борщ – рідка страва, яка вариться з нарізаних буряків, капусти із додаванням картоплі і різних приправ» (за «Тлумачний словник української мови» (Харків : Видавництво "КСД", 2010). Це основна перша страва української кухні, яку готують в усіх її регіонах і яка набула міжнародного визнання.
Перша задокументована згадка про український борщ датується 1584 р. – у своїх щоденниках про страву згадав німецький торговельний агент Мартін Ґруневеґ. 17 жовтня 1584 р. його купецька валка доїхала до Києва й зупинилася на ночівлю над річкою Борщівка – саме так назвав її торговець у своєму щоденнику. Це була нинішня річка Борщагівка, що дала назву сучасним західним околицям Києва.
З першої половини XVII ст. з’являються прізвища, похідні від слова «борщ»: Борщовський, Борщ, Борщенко. У словнику української мови Бориса Грінченка 1907 р. є понад десяток слів, які теж виникли від назви страви: борщичок, борщисько, борщувати, борщівниця тощо.
В українській мові є низка сталих виразів, приказок і приспівок про борщ:
-Впав у біду, як курка в борщ.
-Дала борщу такого, там аж туман з моря котився!
-Де багато невісток, там дуже борщ солоний.
-Їж борщ з грибами й держи язик за зубами.
-Індик думав та й у борщ попав.
-Набрав, як борщу на шило.
-Запрошення до обіднього столу: «Сідайте борщувати!».
І. Нечуй-Левицький у повісті «Кайдашева сім’я» (Харків : Видавництво "КСД", 2019) не обходить цю страву своєю увагою, згадуючи борщ у різних епізодах: «…Кайдашиха помолилась богу й почала знов навчати невістку, як наливать борщ, як затовкувать, коли вкидати сало.»; «В хаті стало тихо, тільки борщ бризкав вряди-годи здоровими бульками, неначе старий дід гарчав, а густа каша ніби стогнала в горшку, підіймаючи затужавілий вершок угору».
Лесь Мартович у своєму творі «Лумера» зі збірки оповідань «За межу» (Київ: Дніпро, 1968), описуючи, як Аниця годує свого Івана, пише: «Як прихопився чоловік до борщу, як узяв тевкати, як коли добрий кінь із вагою під гору вдирає. Що як він із вагою тягне помало рівненькою дорогою, а під гору як упреться з усієї сили та задрібоче ногами, так іще його й стримувати приходиться... Але зате на самій горі стає віддихуватися. Так і Іван: виїв борщ та й віддихується-віддихується..»
Т. Г. Шевченко 19 квітня 1858 р. записав у «Щоденнику» (Київ: ПрАТ «Укр. прес-група», 2014) що в Петербурзі його із Семеном Гулаком-Артемовським запросили «на борщ із сушеними карасями». То була давня пристрасть геніального поета й художника! У листі до брата В. Г. Шевченка в Україну від 22 серпня 1860 р. поет просив прислати йому в Петербург «сушених карасів десяток-другий або й третій», а 5 жовтня того ж року вже дякував за посилку, зазначаючи, що вдвох із М. М. Лазаревським «по-чумацькому та по-бурлацькому зваримо борщу з карасями…».
Для Півдня України характерним був борщ із рибою, смаженою або сушеною. І як доказ цього книга Валерія Коби «Борщ з бичками: народна історія Вітовсько-Богоявленського краю» (Миколаїв: Вид-во Ірини Гудим, 2021). Для тих, хто хоче скуштувати борщ з карасями, шукайте рецепт в книзі «Смаки Буковини: гастрономічний путівник традиційної кухні» (Харків: Глобус, 2019).
Різноманіття інгредієнтів і способів приготування борщу дає необмежену кількість рецептів, кожен із яких є унікальним: чи то зі свинячими ребрами й копченою грушою, чи то пісний поліський, чи то навіть крем-борщ. Пропонуємо вашій увазі добірку кулінарних книг, де зібрано безліч рецептів борщу:
-О. А. Альхабаш «Борщі» (Харків : Vivat, 2016),
-М. М. Поплавський «Українська кухня від Михайла Поплавського» (Київ: Р. К. Майстер-принт, 2012),
-О. Волков «Сучасна українська кухня, Гастрономічна подорож Україною» (Київ: ТОВ «Поліпрінт», 2021).
Але справжній український борщ завжди готувався на буряковому квасі, рецепт якого ви знайдете в книзі «Український святковий стіл. Від Закарпаття до Слобожанщини» (Харків : Vivat, 2018).
Запрошуємо до Миколаївська обласна універсальна наукова бібліотека почитати ці та інші книги.
#МиколаївськаОУНБ #читатимодно #читайукраїнською
Як нас знайти!
Vyzir O. 2020. E-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її. МОУНБ. Всі права застережено