235 років від дня народження Джеймса Фенімора Купера
- Деталі
- Хіти: 65
15 вересня виповнюється 235 років від дня народження Джеймса Фенімора Купера (1789-1851), американського письменника, романіста та сатирика, одного із засновників жанру авантюрного роману.
Джеймс Фенімор Купер народився у м. Берлінгтон штат Нью-Джерсі, у дитячому віці був перевезений до селища Куперстаун, заснованого його батьком Вільямом Купером. У чотирнадцять років він вступив до Єльського університету, але, не закінчивши його, вирушив на морську службу (1806–1811) на озері Онтаріо. Цей досвід став основою для написання роману «Слідопит, або на берегах Онтаріо» та документальної книги «Історія флоту Сполучених Штатів» («The History of the Navy of the United States of America», 1834). Дослужившись до офіцерського звання й отримавши у спадок маєток, він повністю присвятив себе літературній діяльності.
Творчому спадку Джеймса Фенімора належать 33 романи, в яких зображено реалії тогочасного американського суспільства. Ці твори принесли письменнику справжній успіх – критики називали Фенімора Купера «американським Вальтером Скоттом». Його романи можна поділити на історичні («Шпигун» («The Spy», 1821), «Браво» («The Bravo», 1831), морські («Лоцман» («The Pilot», 1823), «Червоний Корсар» («The Red Rover», 1828), «Два адмірали» («The Two Admirals», 1842), сімейні хроніки («Землемір» («The Chain bearer or The Little page Manuscripts», 1845), «Червоношкірі»(«The Red skins or Indian and Injin: Being the Conclusion of the Little page Manuscripts», 1846) та ін.
Однак, головне місце в творчій спадщині Купера належить «Повістям про Шкіряну Панчоху» – циклу з п’яти романів, над якими письменник працював два десятиліття: «Піонери» (1823), «Останній з могікан» (1826), «Прерія» (1827), «Слідопит» (1840) i «Звіробій» (1841), які були неодноразово екранізовані в різних країнах світу, починаючи з 1909 р.
Пропонуємо декілька цікавих фактів про особистість відомого американського письменника:
-У Фенімора Купера було семеро дітей. Його дочка Сьюзан вирішила піти по стопах батька і теж домоглася чималих успіхів на письменницькому терені.
-На літературний шлях Фенімора Купера підштовхнула дружина. Одного разу він прочитав книгу і заявив, що можна було б написати її трохи краще. Дружина зловила його на слові, тож довелося слово тримати. Так з'явився роман «Застереження», який він видав анонімно, оскільки побоювався, що британські критики негативно поставляться до творчості письменника-американця.
-Він так і не здобув вищої освіти, оскільки через систематичні порушення дисципліни його відрахували з університету.
-Під час своїх європейських подорожей Фенімор Купер писав нотатки. Їх було так багато, що навіть після редакції рукописів довелося випускати їх у п’яти томах.
До вашої уваги добірка літератури з фонду Миколаївська обласна універсальна наукова бібліотека – за бажанням ви можете прочитати твори мовою оригіналу або у перекладі на українську:
-Cooper J.F. Naqy indiankonyr (Budapest, 1974);
-Cooper J.F. The Deerslayer or The First Warpath (London, 1963);
-Cooper J. F. The Leatherstocking Tales (New York: The Library of America, 1985);
-Tessitore J. Extraordinary American Writers Vol. 1,Vol. 2 (New York: Children's Press, 2004);
-Купер Дж. Ф. Звіробій (Київ: Дніпро, 2001);
-Купер Дж. Ф. Останній з могікан (Київ: Видавництво Знання, 2017).
Запрошуємо до читання!
#Календар_МОУНБ #Вшановуємо #Свята #ВизначніДати #Вітання #Календар #ВизначніДні #Відзначаємо
Як нас знайти!
Vyzir O. 2020. E-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її. МОУНБ. Всі права застережено