«Трагедія Бабиного Яру: біль і пам’ять» (до Дня пам’яті трагедії Бабиного Яру)
- Деталі
- Хіти: 50
Щороку, 29 вересня в Україні вшановують пам’ять жертв нацистських розстрілів, що відбулися в урочищі Бабиного Яру на околицях Києва під час Другої світової війни. Це місце стало символом геноциду та голокосту в Україні для більш ніж 100 тисяч євреїв, ромів, військовополонених та мирних жителів, які загинули у 1941-1943 рр. Після Другої світової війни Бабин яр став символом людської трагедії та страждань мирного населення під час війни та є невід’ємною частиною національної історії нашого народу.
Вічна пам’ять загиблим!
Миколаївська обласна універсальна наукова бібліотека підготувала добірку видань з даної теми:
-75-ті роковини трагедії Бабиного Яру: уроки історії та сучасність (Київ : Парламентське видавництво, 2017)
Видання містить офіційні документи, стенограми доповідей та виступів учасників парламентських слухань, що були присвячені 75-тій річниці трагедії Бабиного Яру. Під час засідання було обговорено наслідки гуманітарної катастрофи, що спіткала український та єврейський народи під час Другої світової війни.
-Голокост і сучасність. Студії в Україні і світі Вип. 1 (Київ : Ukrainian Center for Holocaust Studies, 2019).
Науковий часопис містить матеріали досліджень провідних фахівців вивчення трагедії Голокосту та Бабиного Яру у світовій та національній історіографії. Книга складається з декількох розділів, що містять статті, нотатки і роздуми, документальні джерела, які детально розкривають і висвітлюють різні аспекти вивчення Голокосту та Бабиного Яру. Видання містить численні документальні свідчення очевидців цих страшних подій.
- «Бабин Яр: масове убивство і пам’ять про нього» (Київ : Ukrainian Center for Holocaust Studies, 2017).
Збірка містить матеріали міжнародної конференції «Бабин Яр: масове убивство і пам’ять про нього» від 24-25 жовтня 2011р., що включає в себе наукові тексти істориків з України, Франції, Нідерландів, Ізраїлю та Німеччини. Автори висвітлили історичні аспекти репресивної політики щодо різних груп населення: євреїв, ромів, діячів українського національного руху, цивільних громадян, для яких Бабин Яр став місцем загибелі та колективного поховання. Окреслили коло питань, що пов’язані з увічненням пам’яті загиблих в українському суспільстві. Видання також містить детальний каталог пам’ятників, меморіальних і пам’ятних знаків, що є у місті Київ на території урочища Бабин Яр.
-Чорна книга: про злочинне повсюдне знищення євреїв німецько-фашистськими загарбниками в тимчасово окупованих районах Радянського Союзу та таборах знищення в Польщі під час війни 1941-1945 років (Київ : Дух і Літера, 2020).
Автори у виданні зібрали численні документальні свідчення та спогади очевидців про винищення нацистами єврейського населення України, що відбувалися упродовж війни.
Автори розповідають про трагічні події Бабиного Яру – жорстоке вбивство десятків мирних громадян, яке відбулося лише за декілька днів після захоплення Києва нацистами. Оригінальний текст книги було набрано у 1947 р., але з певних причин вона так і не вийшла з друку.
«Це був перший проєкт, який одразу після війни документував злочини нацистів проти євреїв на території Радянського Союзу. І він містить важливі факти про ці події. Окрім того, поява такої книги – важлива віха на шляху осмислення трагедії і розповсюдження знання не тільки про факти, а й про сприйняття трагедії її сучасниками», – зазначив директор видавничих проектів Фонду «Меморіал Голокосту «Бабин Яр» Олег Шовенко .
-Бабин Яр: пам’ять на тлі історії: альбом-каталог мультимедійної виставки до 75-річчя трагедії (Київ : Laurus, 2017).
Видання презентує документальні свідчення та матеріали мультимедійної виставки, що відбулася у вересні 2016 р. на честь вшанування 75-х роковин трагедії Бабиного Яру. Книга висвітлює історію урочища з того моменту, відколи його назва стала синонімом численних місць вбивств, до нинішніх часів, коли було створено меморіальний парк для вшанування пам’яті багатьох жертв німецьких загарбників. В основній частині розглянуто історію про Бабин Яр, відповідно до хронології подій, що там відбувались. Книга ілюстрована світлинами та мапами, також надано список імен жертв Бабиного Яру.
-Кіяновська М. Я. Бабин Яр. Голосами (Київ : Дух і Літера, 2017)
Збірка відомої української письменниці Маріанни Кіяновської висвітлює страшні події в урочищі Бабин Яр. Перед читачем постають образи та лунають голоси вже давно загинувших людей. Після виходу збірки з друку багато родин побачили у віршах образи своїх загиблих родичів. «Можливо, це звучить містично, але й імена приходили самі. Мені радили попрацювати над ними, щоб уникнути повторів та добитися милозвучності, – класичні поради літредактора. Але я не змінила в цих віршах жодного слова.», – так зазначила пані Маріанна в одному зі своїх інтерв’ю. За цю збірку авторка отримала Національної премії України імені Тараса Шевченка з літератури у 2020 р. та звання Європейської поетки свободи у 2022 р.
З представленими виданнями можна ознайомитися на виставці «Трагедія Бабиного Яру: біль і пам’ять», що експонуватиметься з 26 вересня по 10 жовтня у відділі обслуговування користувачів Миколаївська обласна універсальна наукова бібліотека.
Запрошуємо до читання!
#Календар_МОУНБ #ВизначніДати #Календар #ВизначніДні
Як нас знайти!
Vyzir O. 2020. E-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її. МОУНБ. Всі права застережено