Відзначаємо Міжнародний день круасану!
- Деталі
- Хіти: 59
Друзі, продовжуємо рубрику «Гастрономічний календар»!
Сьогодні, 30 січня, відзначаємо Міжнародний день круасану!
Історія походження випічки та назви круасан бере свій початок в Австрії. Існує дві легенди. Відповідно до першої, у 1683 році, коли турки наступали на Відень, в місті не спали лише пекарі, які, намагаючись забезпечити городян свіжими ранковими булочками, працювали вночі, тож першими почули, як робиться підкоп. А на знак перемоги, випекли рогалик у формі півмісяця, який був на прапорі Османської імперії. Згідно іншої легенди, круасани почали випікати, подаючи з кавою по-віденські в кав’ярні «Під синьою пляшкою», яка знаходилася поруч з пекарнею Петера Вендлера («винахідника» круасану) і власником якої був український козак з Львівщини Юрій-Франц Кульчицький. За воєнну операцію, пов’язану з проникненням в османський табір і порятунок Відня від турецької навали, він обрав собі в нагороду 300 мішків кавових зерен, які мали при собі турки, відкрив кав’ярню і почав частувати всіх кавою. Коли чорна гірка кава не знайшла шанувальників, Кульчицький придумав додавати до неї цукор і молоко - і так винайшов рецепт «кави по-віденські». З тих пір, кава і круасан - найсмачніше поєднання. «Львів - це маленький Париж. Так кажуть, і частково із цим можна навіть погодитися. Ці міста пасують одне одному, як круасани до кави. Вони дихають особливою атмосферою пристрасті та романтики. До них хочеться повернутися знову й знову..» - з книги Львів. Париж. Круасани (Харків: Видавництво "КСД", 2023).
Крусан часто називають французьким рогаликом. Чому французьким і чому рогаликом? Круасани випікають з листкового тіста, і це найбільша їх відмінність від рогаликів. Рогалики випікають з дріжджового тіста. Інколи з пісочного. А французьким тому, що з 1777 року у Франції, після переїзду туди Марії-Антуанетти, дочки австрійського імператора і дружини Людовика XVI, ці булочки набули неймовірної популярності і сьогодні є своєрідним національним символом Франції. А ще саме у Франції з 1905 року круасани почали випікати лише з листкового тіста з додаванням великої кількості вершкового масла. «…хотілося гарячого й солодкого-солодкого какао, і круасанів - неодмінно круасанів із полуницею, бо це був єдиний смак, який повертав її в щасливе, безтурботне, майже французьке літо» - уривок із оповідання «Ураган «Катріна» з книги Надійки Гербіш «Теплі історії до кави» (Київ: Брайт Стар Паблішинг, 2018).
Круасани можуть бути як без начинки, так і з різноманітним наповненням - найчастіше джемом або шоколадом. Це іще одна його схожість з рогаликами. «Наступного тижня дідусь Михайло отримав пенсію. Пішов до крамниці, купив борошно, яйця, маргарин. … Сьогодні він пектиме рогалики, бо до нього в гості прийде Андрійко. Вони разом смакували липовим чаєм, рогаликами із повидлом та цукерками. У квартирі стало тепло та затишно від дитячого сміху та солодкого запаху домашньої випічки…» - уривок з оповідання Іванки Захаревич «Рогалики», із збірки «Теплі родинні історії» Київ: Брайт Стар Паблішинг, 2017).
Щоб обрати свій рецепт круасану, пропонуємо переглянути кулінарні книги з фонду Миколаївська обласна універсальна наукова бібліотека:
Девід Лебовіц «Солодке життя в Парижі» (Харків: Vivat, 2019);
«Домашнє тісто. 500 рецептів. Печемо і смажимо з дріжджового, заварного, здобного, листкового, пісочного, пряникового тіста (Харків: Видавництво "КСД", 2015).
Запрошуємо до Миколаївська обласна універсальна наукова бібліотека почитати ці та інші книги.
#МиколаївськаОУНБ #читатимодно #читайукраїнською #гастрономічнийкалендар
Як нас знайти!
Vyzir O. 2020. E-mail:
Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.
МОУНБ. Всі права застережено