У 2007 році Нобелівська премія з літератури була присуджена англійській письменниці Доріс Лессінг (1919-2013). За словами українського літературного критика Дмитра Дроздовського, її романи – «це дивне поєднання краси і болю, а вся її творчість розкриває складний конфлікт між індивідуальним та суспільним».
Доріс Лессінг з 7 років відвідувала монастирську школу, потім навчалася в школі для дівчаток у Солсбері (нині – місто Хараре, столиця Зімбабве). Після отримання освіти працювала нянею, телефоністкою, стенографісткою, журналісткою. У 1949 р. переїхала до Лондона, де зайнялася політикою та стала учасницею антиядерного руху.
Перший роман письменниці «Трава співає» (1950) став своєрідною хронікою життя суспільства Родезії (нині – Зімбабве) за часів апартеїду та приніс Доріс Лессінг справжнє визнання. Згодом була опублікована її автобіографічна серія «Діти насильства» (1952-1969), що складалася з п’яти романів «Марта Квест», «Пристойний шлюб», «Брижі після шторму», «Оточений сушею», «Місто чотирьох воріт». У 1962 р. з’явився роман «Золотий щоденник», який згодом назвали своєрідною «біблією фемінізму».
Наприкінці 70-х – початку 80-х рр. ХХ ст. Доріс Лессінг опублікувала цикл фантастичних романів «Канопус в Аргосі: Архіви», куди увійшли твори «Шикаста», «Шлюби між зонами три, чотири, п’ять», «Експерименти на Сіріусі», «Створення комітету представників для планети вісім». В них авторка змалювала утопічний світ майбутнього та описала можливий апокаліптичний кінець існування цивілізації.
2008 р. Лессінг видала роман «Альфред та Емілі» (2008), що присвятила своїм батькам.
Доріс Лессінг отримала багато літературних нагород різних країн, була доктором Гарвардського університету. У 2007 р. авторка була удостоєна Нобелівської премії за те, що «оповідаючи про досвід жінок, зі скептицизмом, пристрастю та силою передбачення розглядає розділену цивілізацію». Нобелівська лекція письменниці «Про невигравання Нобелівської премії», присвячена проблемам освіти на африканському континенті, була видана обмеженим тиражем, аби зібрати кошти на допомогу дітям, хворим на СНІД.
Фото з сайту: https://uk.wikipedia.org/
#НобелівськаПремія #цікавіфакти #читайукраїнською
#Календар_МОУНБ #ВизначніДати #Відзначаємо