Лауреат Нобелівської премії з літератури 2016 р. Боб Ділан
- Деталі
- Хіти: 91
Лауреатом Нобелівської премії з літератури 2016 р. став американський автор-виконавець пісень, поет, кіноактор Боб Ділан (справжнє ім’я Роберт Аллен Ціммерман) (нар. 1941 р.).
На церемонії введення Ділана до Зали слави рок-н-ролу в американському Клівленді Брюс Спрінгстін сказав: «…Він показав нам, що ця музика може бути високоінтелектуальною. Він має бачення і талант, що дозволяють вмістити цілий світ в одну пісню. Він змусив популярну музику звучати по-новому, зруйнувавши рамки та обмеження і назавжди змінив обличчя рок-н-ролу».
Навчаючись в школі, Боб почав створювати власні музичні гурти, виконував пісні з репертуару Літла Річарда та Елвіса Преслі. У 1959 р. вступив до Університету Міннесоти, але менше ніж за рік покинув навчання.
У 1961 р. Ділан переїхав до Нью-Йорка з метою розпочати музичну кар’єру і вже на початку наступного року випустив свій перший альбом. Наступний альбом «The Freewheelin’ Bob Dylan» (1963) зробив автора зіркою. Саме тут з’явилася пісня «Blowin’ in the Wind», яка стала гімном руху за громадянські права в США. Альбоми «The Times They Are A-Changin’» (1964) та «Another Side of Bob Dylan» (1964) містили пісні, що торкалися тем расової нерівності, війни та змін у суспільстві.
Справжнім тріумфом став альбом «Time Out of Mind» (1997), отримавши три премії «Греммі», зокрема як «Альбом року». Цього ж року Боб Ділан отримав нагороду Kennedy Center Honors за внесок у культуру США.
Володар премій «Золотий глобус» та «Оскар», лауреат спеціальної Пулітцерівської премії (2008), у 2016 р. Боб Ділан нагороджений Нобелівською премією за «створення нових поетичних виразів у великій американській пісенній традиції».
Про життя і творчість митця створені фільми «Мене там немає» (режисер Тодд Гейнс, «Немає шляху назад: Боб Ділан» (режисер Мартін Скорсезе), «Боб Ділан: Цілковитий незнайомець» (режисер Джеймс Менголд).
Культова драматична трагікомедія «Достукатися до небес» Томаса Яна названа на честь легендарної пісні Ділана «Knockin’ on heaven’s Door» («Стукати у ворота раю», алегорично «Бути на порозі смерті»).
Blowin’ in the wind / Лиш вітер тобі відповість
Скільки доріг людині пройти,
щоб справді людиною стать?
І скільки голубка морів пролетить,
щоб берег свій відшукать?
І скільки снарядів іще рвонуть
і коли заборонять війну?
Лиш вітер тобі на це відповість.
Лиш вітер тобі відповість.
Скільки років потрібно горі –
зрости і розпастись на пил?
І скільки деяким людям рости,
щоб волі сягнуть, мов крил?
І скільки можна оббріхувать світ,
вдаючи, що усе як слід?
Лиш вітер тобі на це відповість.
Лиш вітер тобі відповість.
Скільки треба вдивлятись увись,
щоб небо сяйнуло в очу?
І скільки людині потрібно вух,
щоб в світі весь плач почуть?
І скільки смертей пережити вщерть,
щоб змірять людськую смерть?
Лиш вітер тобі на це відповість.
Лиш вітер тобі відповість.
(З англійської переклав Микола Байдюк)
Фото з сайту: https://tykyiv.com/
#НобелівськаПремія #цікавіфакти #читайукраїнською
#Календар_МОУНБ #ВизначніДати #Відзначаємо
Як нас знайти!
Vyzir O. 2020. E-mail:
Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.
МОУНБ. Всі права застережено