Всесвітній день шоколаду відзначається щорічно 11 липня!

Рейтинг користувача:  / 0
ГіршийКращий 
Хіти: 18

 

 


У 1995 році у Франції започаткували день шоколаду, адже французи обожнюють гарячий шоколад і вважають його еліксиром від усіх хвороб. А з’явився шоколад у Франції ще в 1615 році. Цю заслугу приписують Анні Австрійській, дружині французького короля Людовіка ХІІІ, адже какао-боби становили частину її посагу. Про це описано у книзі Девіда Лебовіца «Солодке життя в Парижі» (Харків: Vivat, 2019). У книзі подано й рецепти гарячого шоколаду.

Спочатку шоколад вживали лише як напій. З какао-бобів виготовляли так зване «шоколатлю», що в перекладі означало «гірка вода». Було це ще у 600 році до нашої ери, за часів майя і ацтеків десь в Південній Америці. Право пити шоколад мали лише жерці та вожді племен. Вождь ацтеків Монтесума полюбляв шоколадні напої і міг випити 50 чашок за день. За це він отримав прізвисько «Шоколадний король». У Європі ж шоколад з'явився у ХVІ ст. завдяки Ернандо Кортесу, який привіз какао-боби до Іспанії.

В Україні шоколад з’явився у ХVІІІ ст. у Львові, куди його завозили з Франції. Уже в ХІХ ст. в місті лева почали діяти перші шоколадні фабрики, що започаткували традицію, яка живе й досі. Про це розповідається в оповіданні Уляни Дудок «Цукерочка» зі збірки «Львів. Пані. Панянка» (Харків: Видавництво "КСД", 2018): Стефанія, донька Климентини Авдикович-Глинської, власниці першої української фабрики цукерок «Фортуна нова», веде свого друга в цукерню: «…сьогодні вона повела його в одне з улюблених місць: за вітриною виблискували гори шоколадних фігурок, помадок із вигадливими взорами, тістечок та фруктових желе…. Дівчина могла розповідати про солодку історію свого міста до безкінечності, добираючи слова, наче благородні сорти какао-бобів для створення львівського шоколаду, що на смак, як саме життя: солодкий, неодмінно з гірчинкою, з безліччю ароматних відтінків».

Львів досі вважають шоколадною столицею України. Це підтверджує і оповідання Олени Черніньки «Чоколядова драма давно минулих зим» із збірки «Львів. Шоколад. Кам’яниці» (Харків: Видавництво "КСД", 2020), де описано атмосферу львівських цукерень і затишних солодких моментів: «Сільська випічка, свіжий хліб і печиво, торти, пряники, маківники, штрудлі - усе це можна придбати в цукерні. І поки вам загортають смаколики, у приємній атмосфері ніколи не завадить випити горнятко чаю, кави або гарячого шоколаду».

 

Про заснування шоколадної фабрики, яка змінила все життя родини, розповідається в романі Ніно Харатішвілі «Восьме життя (для Брільки)» (Київ: Видавництво "Комора", 2024). В цьому романі гарячий шоколад один із ключових образів і своєрідний герой твору, який поєднує шість поколінь родини Джаші, охоплюючи понад століття історії. Це єдина постійна велич у масштабній родинній сазі, де змінюються епохи, режими, імена, кохання й війни.

А у книзі Джоан Гаррис «Шоколад» (Харків: Видавництво "КСД", 2015) розповідається про заснування цукерні в одному невеличкому французькому містечку. Що з цього вийшло - читайте самі!

Шоколад не завжди приносить насолоду, як і кохання. В пролозі до роману Йоанни Яґелло «Шоколад із чилі» (Львів: Видавництво Урбіно, 2015), авторка прямо порівнює почуття з шоколадом: «А може, кохання не має нагадувати молочний шоколад. Може, воно схоже на шоколад із чилі», підкреслюючи, що кохання часто не буває лише солодким - воно може мати яскраву, навіть болісну гостроту.

Надійка Гербіш у своєму оповідання «Про щастя, що має смак» із збірки «Теплі історії до шоколаду» (Київ: Брайт Стар Паблішинг, 2015) порівнює відчуття щастя з шоколадом: «Іноді мені здається, що щастя має смак шоколаду - гіркого, справжнього, який тане на язиці й лишає після себе трішки ніжності й спогадів.»

Іноді шоколад спокушає, як от в оповіданні Тетяни Белімової «Східні солодощі для провинного янгола» із збірки «Львів. Спогади. Кохання» (Харків: Видавництво "КСД", 2019): «Ми зайшли до ряду з солодощами, де все було завалено новорічними подарунками. Славко заховався за гіркою паперових коробок і непомітно всунув кілька шоколадок у велику кишеню куртки….». А іноді з плитки шоколаду можуть починатися великі пригоди – як у знаменитій книзі Роальда Дала «Чарлі і шоколадна фабрика» (Київ: Видавництво «Абабагаламага», 2018).

Темний шоколад стимулює вироблення ендорфінів - гормонів щастя, що покращують настрій і підтримують тонус. Стеаринова кислота в маслі какао сприяє очищенню судин, а какао-феноли зміцнюють серцево-судинну систему: покращують кровообіг, нормалізують тиск і знижують ризик інфарктів та інсультів. Шоколад позитивно впливає на процеси травлення і сприяє утриманню ваги.

Шоколад – це вже готовий до вживання продукт, хоча існує ще багато цікавих рецептів страв із додаванням какао або власне шоколаду. Пропонуємо Вашій увазі книги, які містять смачні і легкі рецепти таких страв з фонду Миколаївська обласна універсальна наукова бібліотека:

-«Страви для дитячого свята» / уклад. Ірина Миколаївна Тумко (Харків: Vivat, 2017);

-«Десерти без випічки» / уклад. Ірина Миколаївна Тумко (Харків: Vivat, 2017);

-В. Яковлєва «Швидка кулінарія для лінивих» (Донецьк: БАО, 2009).

#МиколаївськаОУНБ #гастрономічнийкалендар #шоколад #Всесвітнійденьшоколаду

 

психологическая помощь | лечение простуды | читать книги секретные материалы онлайн | отзывы об отелях Австрии и отзывы об автомобилях Audi