Неділя, 25 лютого 2024
200 років від дня народження Овксентія (Авксентія) Івановича Тарновського (1824 – після 1881)
- Article Details
- Category Новини
Друзі, 25 лютого 2024 року виповнюється 200 років від дня народження Овксентія (Авксентія) Івановича Тарновського (1824 – після 1881), українського театрального і музичного діяча, драматурга і письменника.
На жаль, інформації про цю талановиту і різнобічно обдаровану людину не дуже багато. Фахівці обласної наукової бібліотеки зробили невеличку розвідку стосовно життя і творчої спадщини О.І. Тарновського і, сподіваємось, вам буде цікаво ознайомитися з її результатами.
Овксентій Іванович народився 25 лютого 1824 року в селі Калинівка Лохвицького повіту Полтавської губернії. У 18 років він поступив на службу спочатку у канцелярію Чернігівського губернатора (1842), пізніше у канцелярію Полтавського дворянського депутатського зібрання (1849). Коли почалася Кримська війна, пішов служити корнетом 2-го Малоросійського полку. Згодом, вже перебуваючи у відставці, працював в органах місцевого самоврядування (1856).
Серед літературної і музичної спадщини Овксенія Івановича є дуже цікаві і своєрідні твори, такі як наприклад, «Малороссійськіе стихотворенія, сочиненія Авксентія Тарновськаго. В дороге на Москву и обратно 1854 года», «Оксусь і Леся або розумна дядькова голова: Малоросійська трагікомедія в 2-х діях». У дослідженнях музикознавців згадується одна з перших в Україні фантазій для скрипки, що була створена О.І. Тарновським – «Українська фантазія» для скрипки з акомпанементом оркестру, надрукована у 1854 р.
Твір «Малороссійськіе стихотворенія, сочиненія Авксентія Тарновськаго. В дороге на Москву и обратно 1854 года» сучасники вважали «енциклопедією життя української глибинки середини XIX століття написане з великим гумором». Це видання можна побачити у повнотекстовому варіанті на сторінці Національної бібліотеки України ім. В.І. Вернадського. Але там назва твору трішки інакша Тарновський, А. Побpехеньки: Пpидумки Авксентія Таpновского.
Read moreВ день другого року повномасштабного вторгнення
- Article Details
- Category Новини
24 лютого 2022 рік, Україна. Ранкову тишу раптово розірвали гучні звуки вибухів, ревіння ворожих літаків, крик зляканих дітей, жахливі новини та схвильовані дзвінки рідних із запитаннями «Ти жива(ий)?», «Навкруги все палає!», «Невже це війна? Я не вірю! Я боюся!». Так, це справді почалась жахлива, люта, підступна війна російської федерації проти українського народу.
В день другого року повномасштабного вторгнення Миколаївська обласна універсальна наукова бібліотека пропонує погортати воєнні щоденники, документальні дослідження, книги-свідчення журналістів, видавців, письменників, занотовані по гарячих слідах, щоб відновити в пам’яті ці перші тяжкі дні та тижні. Згадати, як ми разом, не зважаючи на всі жахіття, що коїлись навкруги, вийшли практично голіруч проти армії противника, спромоглися встояти та майже вигнати їх з рідної землі. Згадати, щоб відновити надію та віру в нашу перемогу.
Бура, Д. М. Лютий лютий 2022: свідчення про перші дні вторгнення (Харків : Видавництво Фоліо, 2022);
Війна 2022: щоденники, есеї, поезія (Львів : Видавництво Старого Лева ; Варшава: Нова Польща, 2023);
Горицька, Г. В. Війна: вогонь, вода і мідні труби. 2022 рік (Харків : Видавництво Фоліо, 2023);
Грехов, О. Відбій повітряної тривоги (Харків : Vivat, 2022);
Журналісти на війні: документальні дослідження, хронікальний літопис, аналітика (Харків : Видавництво Фоліо, 2022);
Іваницька, Я. Війна очима киянки. Рік перший. Лютий (Київ : Саміт-Книга, 2023);
Read moreЯк війна змінила смаки українців» від аналітиків Книгарня "Є"
- Article Details
- Category Новини
Інфографіка дослідження «Як війна змінила смаки українців» від аналітиків Книгарня "Є":
-Найпопулярнішою категорією до війни була дитяча проза. У 2023 році лідером стала сучасна зарубіжна проза.
-Проривом 2023 року можна вважати українську класику, яку все частіше почали обирати читачі. На другому місці – кримінальні та психологічні трилери.
-Книжкою, яку найбільше купляли минулоріч, стала «Я бачу, вас цікавить пітьма» Ілларіона Павлюка – до речі, в Миколаївська обласна універсальна наукова бібліотека ця книга є.
Запрошуємо ділитися у коментарях своїми думками з цього питання.
Read more
Як нас знайти!
Vyzir O. 2020. E-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її. МОУНБ. Всі права застережено