Субота, 18 травня 2024
Відзначаємо День науки
- Article Details
- Category Новини
18 травня відзначаємо професійне свято всіх науковців України!
Свято встановлено в Україні «…на підтримку ініціативи відомих вчених, наукових установ, а також професійних спілок України…», згідно з Указом Президента України «Про День науки» від 14 лютого 1997 року № 145/97.
Часто повсякденні речі стають для нас настільки природними, що ми не замислюємося про їх походження і не уявляємо, як і ким вони були створені. Але за цими винаходами завжди стоять люди. Багато з них українці, які втілили свої ідеї в життя і зробили значний внесок у міжнародну наукову спільноту.
Багато наукових розробок належать нашим українським вченим. Так, Федір Пероцький став засновником електрифікованої системи, Іван Пулюй – першим розробником рентгенівської трубки, яка є прототипом сучасних рентгенів. Пристрій, що перетворив відходи з деревини на екологічно чисте паливо, створив український інженер Володимир Мельников. Всі сучасні ракети летять в космос завдяки українському винахіднику Сергію Корольову. Професор Одеської державної академії холоду Леонард Смирнов зміг знайти спосіб вилучення солі з морської води, а харківський вчений Анатолій Малихін придумав, як зробити аналіз крові безкровним. Вчені з Інституту мікробіології і вірусології НАН України створили новий антибіотик, що володіє високою активністю до всіх видів стафілококу. Фахівці зі Львівської політехніки придумали гнучкий тканинний суперконденсатор, що працює на сонячній батареї і може зарядити навіть мобільний телефон. Наукові співробітники Аерокосмічного інституту та Національного авіаційного університету створили рідкий струменевий скальпель, який не пошкоджує судинну систему при проведенні операцій на внутрішніх органах людини. Ідея зварювання живих тканин з’явилася серед вчених інституту електрозварювання ім. Євгена Патона. Українці також стояли за WhatsApp, першим пасажирським літаком, газовою лампою, атомними підводними човнами та ін.
Read moreПам’ять жертв геноциду кримськотатарського народу
- Article Details
- Category Новини
Щороку, 18 травня в Україні вшановують пам’ять жертв геноциду кримськотатарського народу. Цей скорботний день було встановлено згідно з постановою Верховної Ради України від 12 листопада 2015 р. № 792-VIII.
Протягом 18-20 травня мешканців півострову насильно вивозили у віддалені регіони СРСР без права повернення. За ці дні було депортовано понад 180 тис. кримських татар. «…Безперечно, це одна з найтрагічніших сторінок в історії Криму. 18 травня 1944 року вчинено акт геноциду кримськотатарського народу. Водночас у 2014 році, коли відбулася окупація Кримського півострова, і по сьогодні триває змінення демографічного складу півострова, порушення прав і свобод людини», – констатує Дмитро Лубінець, Уповноважений Верховної Ради України з прав людини.
В цей день в Україні, Німеччині, Чехії, Польщі, США, Канаді проводяться численні заходи, за участю представників кримськотатарських діаспор, з метою вшанування пам’яті тисяч людей, які постраждали від дій радянської влади в 1944 році.
Біль кримськотатарського народу – наш спільний біль!
Пропонуємо вашій увазі добірку літератури з фонду Миколаївська обласна універсальна наукова бібліотека:
Абдулаєва Г. Кримські татари: від етногенезу до державності (Київ: Гамазин, 2021);
Read moreВідзначаємо Міжнародний день музеїв
- Article Details
- Category Новини
Музеї зберігають історію та культуру своєї країни, міста, регіону, народу, відображають історію розвитку різних сфер життя, науки, техніки, мистецтва та інших галузей. Міжнародний день музеїв з'явився в нашому календарі в 1977 році, коли на черговому засіданні ICOM (International Council of Museums – Міжнародна рада музеїв) було прийняте рішення про заснування цього свята. З 1978 року цей день відзначається щорічно більш ніж у 150 країнах: від Америки до Океанії, включаючи Африку, Європу та Азію.
У цей день музеї по всьому світу безкоштовно працюють для відвідувачів, проводять незвичайні виставки та культурні заходи, показують нові експонати. У 2023 році до святкування цього дня долучилося понад 37 000 музеїв у 158 країнах світу.
Цей день надає додаткову можливість музейним фахівцям зустрітися з громадськістю та обговорити виклики, з якими зіштовхуються музеї та запобігти їм.
«Музеї повинні зайняти важливе місце в серці суспільства і бути відкритими громадськості. Розвиток наших установ залежить у великій мірі від допомоги громадськості, і ми повинні запропонувати їй можливість підтримати наші цілі і взяти участь в нашій роботі. Таким чином, необхідно, щоб музеї та суспільство працювали разом, в дусі творчості та інновацій». Жака Перо, президент ICOM.
Шановні музейні працівники, вітаємо зі святом! Бажаємо нових творчих проєктів та нескінченний потік відвідувачів!
#Календар_МОУНБ #Вшановуємо #Свята #ВизначніДати #Вітання #Календар #ВизначніДні #Відзначаємо
Read more
Як нас знайти!
Vyzir O. 2020. E-mail:
Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.
МОУНБ. Всі права застережено