All articles
Понеділок, 13 січня 2025
125 років від дня народження Олександра Івановича Ковіньки
- Article Details
- Category Новини
13 січня виповнюється 125 років від дня народження Олександра Івановича Ковіньки – українського письменника-гумориста.
Олександр Іванович ще з дитячих років виявляв схильність до «смішного й чудного», любив слухати й по-своєму переповідати жартівливі бувальщини з селянського побуту. Перша його гумореска «Містки та доріженьки» була надрукована у 1926 році в газеті «Селянська правда» (Харків), редактором якої був Остап Вишня. Класик українського гумору мав великий вплив на розвиток творчості Ковіньки.
Сталінські репресії майже на два десятиліття позбавили митця можливості працювати в літературі. І лише в кінці 50-х років О. Ковінька повернувся до письменництва.
«Коли читаю твори Олександра Івановича, то мені здається, ніби сиджу десь на березі Ворскли й слухаю полтавців-косарів, які сіли під кущем ліщини на перепочинок і ведуть між собою тиху й цікаву розмову. Кожне слово в них виважене, неквапливе, соковите, осяяне якимсь чудодійним теплим промінчиком, часто лукаве, а то й іронічне», – писав Федір Маківчук, український сатирик і гуморист.
Сила гумору О. Ковіньки – в досконалому користуванні народно-розмовною фразеологією, народним словом, таким живим і точним, виразному змалюванні комічних, смішних колізій та конфліктів, характерів своїх героїв.
«Тайком признаюся – найбільше мене вабили, чарували й понині чарують народні веселі усмішки, перекази, лаконічні дотепи й стислі коротенькі оповідання, із побуту народного взяті. Правильно кажуть: сміху в народі – хоч лопатою загрібай! Устигайте тільки вдумливо зерно до зерна збирати й поглибше сотати…», – писав письменник до своїх читачів.
У фонді Миколаївська обласна універсальна наукова бібліотека зберігається 22 збірки його найрізноманітніших творів з такими «запашними» та колоритними назвами, як: «І таке буває…: гумор і сатира (Київ: Дніпро,1990), «Каюся: гуморески» (Київ: Мистецтво,1973), «Мандрівка з віником» (Київ: Мистецтво,1970), «Не грайте на нервах: гумористичні новели та оповідання» (Харків: Прапор,1983), «Як мене купали й сповивали: гумористичні оповідання» (Київ: Молодь,1958) тощо.
Read moreДара Корній «Чарівний звірослов українського міфу. Птахи»
- Article Details
- Category Новини
Ой як ще не було ні Землі ні Неба
А що тільки було та Синєє Море
А посеред Моря Зелений Явір
На Явороньку три Синії Птахи
Три Синії Птахи та Радоньку радять
Та Радоньку радять як Світ засновати…
Українська колядка
Друзі! Продовжуємо нашу вже традиційну рубрику та знайомимо вас з народознавчою розвідкою, що поповнила фонди Миколаївська обласна універсальна наукова бібліотека та ще 49 бібліотек Миколаївщини від Український інститут книги – літературно-художнім виданням «Чарівний звірослов українського міфу. Птахи» володарки відзнаки «Золотий письменник України», лауреатки Міжнародний літературний конкурс "Коронація слова", журналістки, волонтерки Дари Корній. Книга вийшла друком у 2024 р. у видавництві Vivat.
Зі сторінок цієї книги до вас прилине вогняний першоптах, якого праукраїнці називали Сокіл-Рід і вважали Творцем Усесвіту. Ви завітаєте в Райський сад помилуєтеся птахами-дівами, його мешканками. Потрапите на пташиний суд і разом із птахом Суддею спробуєте чинити по справедливості. А ще дізнаєтеся багато цікавого про москальську зозулю, золотоключницю, крилатих посланців Дажбога й Велеса...
У своєму дослідженні пані Дара захопливо трансформувала ідею наших пращурів і наділила птахів душею: вони мають власні переконання, сили, чесноти та вирізняються індивідуальністю. А ще для зручності сприйняття авторка чітко описує їхні здібності, походження, особливості будови тіла й середовище гніздування. Також у виданні часто зустрічаються цитати з віршів та пісень, приказки, що надають доробку особливого колориту.
Read moreНеділя, 12 січня 2025
12 січня в Україні відзначається День українського політв’язня
- Article Details
- Category Новини
12 січня в Україні відзначається День українського політв’язня. Він був запроваджений в 1975 р. за ініціативи В’ячеслава Чорновола в пам’ять про масові арешти українських дисидентів у 1972 р.
Пропонуємо ознайомитися з виданням Василя Деревінського «В’ячеслав Чорновіл: дух, що тіло рве до бою» (Харків: Vivat, 2016) з фонду Миколаївська обласна універсальна наукова бібліотека. Книга є ґрунтовним дослідженням життя та діяльності видатного громадсько-політичного та державного діяча В’ячеслава Чорновола - представника українського дисидентства, революціонера, який за свої переконання був тричі ув’язнений за «антирадянську агітацію» (1967–1969, 1972–1979, 1980–1985). За гратами В’ячеслав Чорновіл не припиняв боротися за права українських політв’язнів.
В’ячеслав Чорновіл був ініціатором створення першої української політичної організації – Української гельсінської спілки та одним із засновників Народного Руху України. З його ім’ям також пов’язане заснування підпільного журналу «Український вісник», в якому містилася інформація про порушення прав людини, політичні переслідування, вироки тощо.
Пропоноване видання увійшло до серії «Гордість нації», що була заснована у 2015 р. видавництвом: Vivat.
#Календар_МОУНБ #ВизначніДні #Календар #Відзначаємо
Read more
Вулиця імені Олександра Довженка (колишня вулиця Гончарова)
- Article Details
- Category Новини
Друзі! Продовжуємо рубрику «Перейменування об’єктів топонімії. Миколаївщина» від Миколаївська обласна універсальна наукова бібліотека. Сьогоднішня наша розповідь про вулицю імені Олександра Довженка (колишня вулиця Гончарова).
Коротка довідка: Олександр Довженко (1894-1956) – письменник, кінорежисер та кінодраматург, художник. Заслужений діяч мистецтв УРСР, Народний артист РРФСР.
Народився на хуторі В’юнище Чернігівської губернії (нині селище Сосниця Корюківського району Чернігівської області). Закінчив Сосницьку початкову школу, потім – Глухівський вчительський інститут та Київський комерційний інститут.
Упродовж 1918-1919 рр. воював проти більшовиків у лавах армії УНР, потім втік до Житомира, був заарештований Волинською ЧК та відправлений до концтабору як «ворог робітничо-селянського уряду», де протягом 3 місяців відбував покарання. У 1920 р. приєднався до КП(б)У, з якої згодом був виключений. У 1921 р. був направлений за кордон на дипломатичну службу (Варшава, Париж, Лондон). У 1922-1923 рр. жив у Берліні, обіймав посаду секретаря генконсульства УСРР у Німеччині. З 1923 р. повернувся до Харкова, почав працювати художником-ілюстратором газети «Вісті ВУЦВК» та карикатуристом. Відвідував засідання «Гарту», невдовзі став співзасновником ВАПЛІТЕ.
З 1925 р. – стажист по агітфільму «Червона Армія». У 1926 р. переїздить до Одеси, де працює режисером на кінофабриці. У 1933 р. переїздить до Москви, а потім на Далекий Схід. На початку Другої світової війни потрапив в Уфу, згодом до Ашхабаду. Пішов добровольцем на фронт, як кореспондент газети «Красная Армия». Після – повернувся до Москви, де працював на «Мосфільмі».
Read moreСубота, 11 січня 2025
100 років від дня народження Віктора Васильовича Полтавця
- Article Details
- Category Новини
11 січня виповнюється 100 років від дня народження Віктора Васильовича Полтавця - народного художника України, який працював в галузі історичної та жанрової картини, батального живопису, пейзажу.
Його пейзажі водночас композиційно складні й досконалі. Художник мав талант передавати найтонші і найрізноманітніші стани природи у різні пори року, часи доби і погоди. Віктор Полтавець є автором численних жанрових композицій з життя України від сивої давнини і до сьогодення. Він створив ряд портретів не тільки відомих історичних діячів України, а й звичайних людей.
Віктор Васильович Полтавець залишив після себе велику творчу спадщину, що ще потребує належного осмислення і дослідження.
Пропонуємо почитати видання І. Шарова та А. Толстоухова «Художники України: 100 видатних імен», де вміщена стаття «Полтавець Віктор Васильович (1925-2003)». Автори розповідають про романтичну вдачу В. Полтавця та його схильність до загострення драматизму ситуацій. Він найбільше в житті цінував свободу особистості, чесність, прямолінійність, благородство, не пробачав фальші у людських стосунках. Підтвердженням цього є вся творчість Віктора Полтавця - реалістична навіть в найменших деталях, чуттєва за настроєм. Для своїх картин художник обирав вагомі, соціально-значимі, здебільшого історичні теми, намагаючись залишатися максимально правдивим у висвітленні подій.
Запрошуємо до Миколаївська обласна універсальна наукова бібліотека!
#Календар_МОУНБ #Вшановуємо #Свята #ВизначніДати #Вітання #Календар #ВизначніДні #Відзначаємо
Read more
150-ти річчя Рейнгольда Глієра
- Article Details
- Category Новини
«Композитор зобов’язаний вчитися до кінця своїх днів, удосконалювати свою майстерність, розвивати та збагачувати своє світосприйняття, йти вперед та вперед…», – таким було творче кредо видатного українського композитора, талановитого диригента, впливового педагога Рейнгольда Глієра, 150-ти річчя якого ми відзначаємо 11 січня.
Він був переконаний, що досить тільки дати суспільству необхідний запас знань і культури, прищепити йому почуття краси і добра, як воно неодмінно зміниться. Цій меті він і присвятив свою діяльність.
Глієр став автором багатьох творів саме української тематики, зокрема балету «Тарас Бульба», симфонічного балету «Запорожці», симфонічної поеми «Заповіт», що присвячена пам'яті Т. Шевченка. Також йому належить редакція та оркестровка творів Миколи Лисенка – «Наталка Полтавка» і «Чорноморці».
Глієр був вчителем для провідних українських композиторів: Л. Ревуцького та Б. Лятошинського, які згодом стали творцями сучасної академічної української музичної традиції.
Read moreП'ятниця, 10 січня 2025
Лауреат Нобелівської премії з літератури 2000 р. Ґао Сінцзянь (р.н. 1940)
- Article Details
- Category Новини
Перший китайський лауреат Нобелівської премії з літератури Ґао Сінцзянь (р.н. 1940) відомий світу як основоположник китайського театру абсурду.
Майбутній письменник навчався у Пекінському інституті іноземних мов, де спеціалізувався з французької літератури й водночас почав писати п’єси. Під час «культурної революції» (1966-1976 рр.) потрапив до трудового табору, де працював на полях, та змушений був спалити свої рукописи прози і п’єс. До 1979 р. йому було заборонено видавати власні книги та залишати межі рідного міста без особливого дозволу.
У 1980-1987 рр. Сінцзянь опублікував свої твори, серед яких «Попередня дискусія про мистецтво сучасної художньої літератури», «У пошуках сучасної форми драматичного зображення».
У 1980 р. він став драматургом Пекінського народного художнього театру. Його експериментальні й новаторські п’єси «Сигнал тривоги», «Автобусна зупинка», «Дика людина» викликали багато суперечок, а п’єса «Протилежний беріг» була заборонена як «зразок абсурдного театру».
Після публікації п’єси «Втікачі» (про трагічні події на площі Тяньаньмень у 1989 р.) його твори в Китайській Народній Республіці заборонили. Письменник приймає рішення покинути Пекін й подорожує віддаленими лісовими районами провінції Сичуань вздовж течії річки Янцзи. Ці події покладені в основу роману про пошук людиною свого коріння, внутрішньої гармонії та свободи «Гора душі», який приніс прозаїку всесвітнє визнання.
Read moreЧетвер, 09 січня 2025
Ганна Половенко «Життя як уламки скла»
- Article Details
- Category Новини
Ще одне особливе поповнення книжкового краєзнавчого фонду Миколаївська обласна універсальна наукова бібліотека від видавчині, доброго друга нашої бібліотеки Ірина Гудим – щоденник прифронтового Миколаєва «Життя як уламки скла», написаний волонтеркою та письменницею Ганною Половенко.
Книга розповідає про події у Миколаєві та Херсоні періоду повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Назва алегорична. Це – тоді, коли вулиці нашого міста було всипано уламками скла, а долі людей розбивались по іншим містам та країнам. Для більш чіткого розуміння тексту особисті враження письменниці підкріплені повідомленнями з новинних сайтів та дописами із соціальних мереж.
Це друга книга пані Ганни (перша має назву «Миколаїв 24. 02. 2022») з якою ви зможете ознайомитись у нашій бібліотеці. Запрошуємо завітати до Миколаївська обласна універсальна наукова бібліотека!
#Книжкові_Новинки_МОУНБ #читатимодно #читайукраїнською #люблючитати #Книжкові_Дарунки_МОУНБ #даруй_книгу
Read more
Середа, 08 січня 2025
Календарно-обрядова пісенність
- Article Details
- Category Новини
Календарно-обрядова пісенність є одним із найглибших шарів усної народної творчості українців. До найцікавіших належать колядки і щедрівки – величальні пісні, приурочені до зимових свят, в яких мистецький хист досяг справжньої досконалості. Колядки виконувались під час Різдва і мали широку класифікацію та давню етимологію. Їх виконували, уславляючи господаря, оспівуючи всю його щасливу родину. Щедрівки співали перед Новим роком, основним їх мотивом було пророкування доброго майбутнього врожаю.
8 січня учасники розмовного клубу «СловоТворення», що працює в Миколаївська обласна універсальна наукова бібліотека , говорили про український фольклор зимового циклу, читали колядки і щедрівки, визначали їх композиційну структуру та основні теми і мотиви.
Наступне заняття розмовного клубу буде присвячене граматиці. Поговоримо про подовження і подвоєння приголосних в українській мові, що є важливими фонетичними і орфографічними явищами, які впливають на значення слів.
Чекаємо на вас щосереди о 12.00 у @Миколаївська обласна універсальна наукова бібліотека.
Приєднуйтеся до «СловоТворення» і вивчайте мову із задоволенням у колі однодумців!
Read moreУчасники гуртка «Англійська для початківців» зібралися на перше засідання в новому році
- Article Details
- Category Новини
Після святкових канікул 8 січня у Миколаївська обласна універсальна наукова бібліотека на базі бібліотечного ресурсного центру «Вікно в Америку» учасники гуртка «Англійська для початківців» зібралися на перше засідання в новому році, яке було присвячене новорічним та різдвяним святам.
Разом з волонтеркою пані Оксаною ми обговорили різноманітні новорічні традиції, які існують у країнах, де говорять англійською та приділили увагу розмовам про те, як святкують новорічні свята в Україні. Присутні разом з викладачем заспівали та переклали популярні англомовні пісні: Happy New Year (Abba) та Carol Of The Bells. Це додало святкової атмосфери та стало чудовою можливістю попрактикувати вимову і розширити словниковий запас. Після пісень учасники взяли участь у тематичних іграх, які сприяли покращенню мовних навичок, а також на завершення написали свої побажання на Новий Рік в листівці англійською мовою.
Ми продовжуємо допомагати вам вдосконалювати знання з англійської мови та запрошуємо усіх охочих долучитись до нашого гуртка щосереди о 15:30!
Read moreЯк нас знайти!
Vyzir O. 2020. E-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її. МОУНБ. Всі права застережено