Книжкові фестивалі. Більше сонця і книжок: літературні фестивалі України літа-2025
- Деталі
- Хіти: 8
Наздогнати літо й зберегти його для себе можна у спогадах, пов’язаних із літературою, книжками, читанням і живими розмовами. А поки фестивальний сезон у розпалі, тож ми вирішили зібрати для вас найцікавіші книжкові події, якими нас ще порадує літо-2025.
Фестиваль «Протасів Яр» пам’яті Романа Ратушного
Коли: 4-6 липня
Де: Київ, галявина Протасового Яру (вул. Солом’янська, 40-а)
Про що це?
Фестиваль «Протасів Яр-2025» втретє, він має на меті популяризацію сучасного та традиційного українського мистецтва, історії, правозахисних і громадських ініціатив. Подія присвячена пам’яті Романа Ратушного — громадського активіста, захисника Протасового Яру, розвідника 93-ї бригади «Холодний яр». Цьогоріч окремий блок заходів буде присвячений також його брату Василю Ратушному, який загинув на війні у лютому 2025 року.
Програма фестивалю включає поетичні читання, концерти, театральну подію, екскурсії, лекції, дискусії та окрему дитячу програму, яка діятиме протягом трьох днів. Участь у всіх подіях — безкоштовна.
Фестиваль розпочнеться 4 липня з пресбрифінгу організаторів і презентації художнього репортажу «Ратушні. Легенда про Лицаря та Друїда». У перший день відбудуться поетично-музичні виступи, лекції, обговорення, зокрема про роль культури у формуванні спільнот, локальні ініціативи під час війни, адаптацію військових до цивільного життя, а також музичні виступи на відкритому повітрі.
5 липня — День памʼяті Романа Ратушного, що припадає на його день народження. Цього дня передбачені навчання з домедичної допомоги, читання про Крим, кримськотатарські музичні виступи, події для дітей, обговорення значення памʼяті, гібридної загрози з боку автократій, а також театральна вистава за участі Ірми Вітовської.
Заключний день фестивалю, 6 липня, зосереджений на темі спадку, памʼяті та відповідальності. Заплановано літературну екскурсію Байковим кладовищем, презентацію збірника есеїв, дискусії про стійкість українського спротиву й історію корейської громади в Україні. Завершить фестиваль вечір памʼяті Василя Ратушного з поетичними читаннями та виступом гурту Vivienne Mort.
Повну програму фестивалю можна переглянути тут.
Дізнатися більше: https://www.facebook.com/fest.protasiv.yar
Місяць авторських читань
Коли: 23-26 липня
Де: Львів
Про що це?
Місяць авторських читань (МАЧ) — найбільший транскордонний літературний фестиваль Центральної Європи. Подія вже десятий рік поспіль проходить у місті, знайомлячи публіку з авторами й авторками з різних країн і підтримуючи сталий культурний зв’язок між Україною, Польщею, Чехією та Словаччиною.
Фестиваль МАЧ започаткували у 2000 році в чеському Брно. Щоліта він триває 31 день і охоплює одразу кілька європейських міст. Із 2011 року до фестивальної мапи долучилася Острава, з 2012 по 2018 рік — Вроцлав, з 2012 — Кошиці, з 2019 — Братислава, а з 2021 — також Тренчин і Прешов. Львів став одним із міст-учасників у 2015 році. Метою Місяця авторських читань є синхронізація літературного процесу в різних країнах, а також альтернативна презентація культурного, соціального та літературного контексту окремих регіонів.
У межах фестивалю автори та авторки щодня мандрують між містами-учасниками, діляться досвідом і творчістю. Щодня відбуваються два авторські читання — одне від почесного гостя фестивалю, інше — від представника локальної програми. Загалом у кожному місті виступають понад 60 письменників і письменниць. Програма також включає супровідні події — загалом понад 300 заходів упродовж фестивалю.
До цьогорічної львівської програми долучилися 18 авторів і авторок з України, Польщі, Чехії та Словаччини. Серед них — добре знайомі українським читачам і читачкам: Галина Крук, Андрій Любка, Анатолій Дністровий, Світлана Поваляєва, Петр Грушка, Марія Ілляшенко, Дора Капралова, Іван Мотиль.
Програма також відкриє нові імена, серед яких польська письменниця Малґожата Лебда, словацький репортажист Томаш Форро, чеський фотограф і журналіст Їржі Пасз, а також молоді чеські поети й поетки — Суф’ян Массалема, Якуб Ванєк, Ольга Ваврач, Ондржей Мацль. Окремою подією фестивалю стане зустріч з Давідом Смоляком, Зденеком Папоушеком і Бретіславом Рихліком — драматургами, сценаристами і членами Сенату Чеської Республіки.
Виделкафест
Коли: 25-27 липня
Де: Одеса
Про що це?
Подія проходитиме на трьох сценах, присвячених різним напрямкам сучасної культури: музичній, літературній та кіномайданчику. У програмі — живі концерти, поетичні читання, презентації, перформанси й покази українського авторського кіно без цензури та обмежень.
Хто організовує?
Фестиваль реалізує громадська організація «Ініціатива „ЛЮДИ“» у співпраці з Одеською обласною військовою адміністрацією, Одеською міською радою, Культурними Силами та PEN Ukraine. Проєкт підтримують Міжнародний фонд «Відродження», European Endowment for Democracy, America House Odesa, Odesa Business Club і Український ПЕН. Медіапартнери фестивалю — «Суспільне Одеса» та Радіо «Культура».
Цього року команда подякувала найближчим партнерам, які долучаються до події впродовж кількох років. Серед резидентів та членів дорадчої ради фестивалю:
Микола Вікнянський — голова дорадчої ради, громадський діяч;
Катерина Ножевнікова — засновниця і директорка благодійного фонду «Корпорація Монстрів;
Максим Черкашин — проєктний менеджер у фонді Сергія Притули, співзасновник фестивалю Faine Misto;
Мар’яна Савка — письменниця, видавчиня, головна редакторка Видавництва Старого Лева;
Денис Блощинський — музикант, лідер гуртів «Неспроста» і «Папороть».
Фронтера
Коли: 2-3 серпня
Де: Луцьк, Окольний замок
Про що це?
До програми фестивалю увійдуть дискусії за участю письменників та журналістів з України та інших країн, поетичні читання, публічні інтерв’ю, музичні номери та стендап-виступи. Очікується участь гостей з Іспанії, Португалії, Великої Британії, Колумбії та України.
Темою цьогорічної «Фронтери» стане «Спільність».
«Що обʼєднує нас у час, коли руйнуються звичні орієнтири? Це — досвід, очікування та уявлення, які ми поділяємо. Тому ми говоритимемо про спільність як основу для майбутнього. Про те, що нас сформувало й продовжує формувати. Як ми змінюємося через втрати й випробування, і як культура стає місцем для переосмислення», — зазначила Елла Яцута, засновниця Літературної платформи «Фронтера».
За словами програмного куратора Микити Москалюка, головну тему буде розкрито через пʼять основних питань, які ляжуть в основу дискусій: про те, що нас формувало, який шлях ми пройшли, як ми переживаємо втрати, як заново вибудовуємо себе і як уявляємо майбутнє. «На «Фронтеру» варто приїхати, щоб бути серед своїх, замислитися над важливим, поставити собі складні питання. А ще — щоб відпочити, відновити сили та знайти надію. Бо спільність — це більше, ніж наші розбіжності. Це те, що тримає нас разом і зшиває країну», — пояснив він.
Хто організовує?
Фестиваль організовують Літературна платформа «Фронтера», платформа «Алгоритм дій» і креативна івент-агенція «FeelGood» за підтримки Луцької міської ради.
Дізнатися більше: https://www.facebook.com/frontera.ngo
BestsellerFest 2025
Коли: 15-17 серпня
Де: Львів
Про що це?
Книжковий фестиваль BestsellerFest 2025 відбудеться вперше.
У програмі живі розмови з відомими українськими авторами, презентації нових видань, книжковий ярмарок, автограф-сесії, вечірні концерти й інші події, пов’язані з літературою.
Фестиваль стане наступним масштабним літературним заходом після «Землі Поетів», що пройшла у Львові восени 2024 року. Організатори зазначають, що BestsellerFest збере понад двадцять авторів, які мають великі читацькі аудиторії.
Серед анонсованих учасників — Євгенія Кузнєцова, Ілларіон Павлюк, Марія Матіос, Василь Шкляр, Ірена Карпа, Андрій Кокотюха, Максим Кідрук, Андрій Любка, Анастасія Левкова, Мирослав Дочинець, Володимир В’ятрович, Володимир Станчишин.
Окрім дискусій, інтерв’ю та автограф-сесій, на фестивалі працюватиме книжковий ярмарок з акційними пропозиціями, а також фуд-корти, дитячий майданчик і зони відпочинку.
Музичну програму доповнять вечірні концерти за участі українських гуртів, вокалісти яких є також письменниками: зокрема, Ірена Карпа з гуртом «Фактично Самі» та Сергій Мартинюк із «Фіолетом».
Перший день фестивалю — 15 серпня — буде з вільним входом для всіх охочих. 16 і 17 серпня безкоштовний вхід передбачений для військовослужбовців, пенсіонерів і дітей до 12 років. Вартість квитка на один день — 250 грн, на два дні — 400 грн. Частину коштів від продажу квитків передадуть на підтримку Збройних Сил України.
PORT
Коли: 30–31 серпня
Де: Одеса
Про що це?
PORT — новий літературний фестиваль, що стане культурним майданчиком на Півдні України. Його організовує команда ГО «Вишиванковий фестиваль», яка вже понад 16 років проводить великі культурні події в Одесі, зокрема святкування Дня Незалежності.
До участі в PORT організатори запрошують не лише тих, хто давно стежить за сучасною українською літературою, а й тих, хто лише починає знайомство з нею. У програмі обіцяють дискусії, музичні виступи, зустрічі з авторами і крафтовий маркет.
Фінансову підтримку фестивалю надав Міжнародний фонд «Відродження».
Фестиваль PORT виріс із середовища локальних культурних менеджерів і наразі об’єднує навколо себе низку партнерів. Серед організаційних партнерів — PEN Ukraine, America House Odesa, краудфандингова платформа «Моє місто», Одеська національна наукова бібліотека, департамент культури, національностей, релігій та охорони об’єктів культурної спадщини Одеської ОВА, а також департамент культури та туризму Одеської міської ради.
Джерело:
Читомо
https://chytomo.com/bilshe-sontsia-i-knyzhok-literaturni-festyvali-ukrainy-lita-2025/
Як нас знайти!
Vyzir O. 2020. E-mail:
Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.
МОУНБ. Всі права застережено