Четвер, 11 липня 2024
Середа, 10 липня 2024
Віталій Огієнко «Що Голодомор має навчити українців. Історичні паралелі між Голодомором і нинішньою російською агресією та геноцидом»
- Article Details
- Category Новини
Чергова публікація про книжки-подарунки від Міністерство культури та інформаційної політики України та пана Ростислава Карандєєва.
«Коли Україна за право життя
З катами боролась, жила і вмирала,
І ждала, хотіла лише
співчуття,Європа мовчала»
О. Олесь
Голодомор 1932-1933 років відбувся за радянських часів і за своєю суттю – це спосіб розв’язання проблеми, характерний саме для росіян. Які важливі відмінності між Голодомором 1932-1933 років і нинішньою російською агресією та геноцидом? Чому тоді організаторам Голодомору вдалося досягти своїх цілей, а зараз не вдається? На ці та інші питання ви знайдете відповідь під час прочитання книги Віталія Огієнка «Що Голодомор має навчити українців. Історичні паралелі між Голодомором і нинішньою російською агресією та геноцидом» (Київ: К. І. С., 2023).
Автор проводить історичні паралелі між Голодомором 1932-1933 років і теперішньою російською агресією проти України. Акцентує увагу на критичній кількості збігів між подіями: «І Голодомор, і нинішня війна розгортаються за тим самим сценарієм. Коли ми відсторонено подивимося на сам механізм подолання росіянами їхніх ворогів, то у разі неможливості досягти покори в інший спосіб, вони можуть вдатися до геноцидного насильства».
Історик наголошує, що тільки через розуміння особливостей, закономірностей та логіки історичного процесу читач зможе проаналізувати сучасні події та краще зрозуміти мотиви, стратегію та практику російських військових.
Read moreВиповнюється 85 років Борису Нечерді
- Article Details
- Category Новини
11 липня виповнюється 85 років Борису Нечерді – поетові, критику, перекладачу, журналісту, лауреату Шевченківської премії і члену Національної Спілки письменників України. Ця відома свого часу особистість була незаслужено забута, а його твори майже не друкувались. Між тим, прижиттєвий творчий доробок Бориса Андрійовича складає 12 книг поезії та декілька романів. Біографічні дані прозаїка хоча і досить скупі, але вражаючі, народившись на Житомирщині в сім’ї залізничника, вже в 10 класі, через хворобу батька, пішов працювати учнем монтажника, та це не завадило йому закінчити середню школу з золотою медаллю. Після школи деякий час працював старшим стрілочником у вантажно-транспортному управлінні тресту «Олександріявугілля». Захопився написанням віршів. 1955 року молодий поет дебютує з віршем «Молодий агроном», а згодом друкується на сторінках олександрійської районної газети.
У 1958 році вступає на кораблебудівний факультет Одеського інституту інженерів морського транспорту. З цього часу, чарівна і мальовнича Одеса залишиться з поетом на все життя. Здобувши вищу освіту, деякий час працював в одеській молодіжній газеті, потім на одеській теле- та кіностудіях.
Незабутня зустріч молодого митця з майстром поетичного слова Максимом Рильським спричинила справжній вибух в його творчості. Вже в 1963 році одеське видавництво «Маяк» друкує першу збірку автора під назвою «Материк», що зробила його найцікавішим поетом-шістдесятником, а поява другої збірки «Лада» (1965) викликала попит і зацікавлення його творчістю серед поважних тоді літературних часописів. Наступні збірки: «Барельєфи» (Маяк, 1967 р.); «Поезії» (Молодь, 1970 р.); «Поезії» (Дніпро, 1984 р.); «Удвох із матір’ю» (Маяк, 1983 р.) та інші відкрили досить непересічного поета, який відрізнявся своєрідним віршовим стилем написання.
Read moreБібліотека висловлює щиру подяку Андрію Васильовичу Красножону за передані у дар унікальні фундаментальні науково-історичні видання
- Article Details
- Category Новини
Миколаївська обласна універсальна наукова бібліотека висловлює щиру подяку доктору історичних наук, професору, спеціалісту в галузі історії фортифікації міст Північно-Західного Причорномор’я, ректору Університет Ушинського м. Одеса Андрію Васильовичу Красножону за передані у дар унікальні фундаментальні науково-історичні видання.
Перша книга – «Археологія, історія і політика в Трансністрії 1941-1944 рр.» (Харків : Видавництво Фоліо, 2023) – це спільне дослідження трьох науковців: археолога, співробітника Відділу Преісторії Інститута археології ім. Василе Пирван Румунської Академії наук (Бухарест) Раду-Александру Драгомана, археолога, фотографа і куратора архіву фотографій в Інституті археології ім. Василе Пирван Румунської Академії наук (Бухарест) Кетєлин І. Ніколає, українського історика, педагога Андрія Красножона. На думку авторів, ця робота «не звинувачення, кинуте у минуле її невільним героям. Це спроба рефлексії на нетакі вже й давні події, що, на жаль, мали місце в історії двох країн. Бо будь-який архівний документ має здатність рано чи пізно проступати на поверхню для суспільного розгляду, а нащадки завжди прагнуть «віднайти істину».
Науковцями розглядається політична інструменталізація археології за часів Другої світової війни в контексті Голокоста на теренах окупованих територій, зокрема України. Книга містить великий обсяг документів з архіву Інституту археології ім. Василе Пирван Румунської Академії наук та Одеського обласного державного архіву, ряд фотографічних матеріалів, стенограми радіовиступів. Матеріал представлено прологом; трьома главами, в яких розглядаються культурна спадщина, національна ідеологія і колонізація в «румунській» Трансністрії, діяльність Одеської трофейної служби за матеріалами архівних документів; епілогом і додатками; списками ілюстрацій, документів, літератури.
Read moreЛауреат Нобелівської премії 1957 р. Альбер Камю (1913-1960)
- Article Details
- Category Новини
Французький письменник і філософ Альбер Камю (1913-1960) – лауреат Нобелівської премії 1957 р.
А. Камю народився у Мондові (Алжир), коли хлопцю виповнився рік, його батько загинув на війні. У 1918 p. Камю віддали у початкову школу Белькура. Закінчивши її з відзнакою, він продовжив освіту в Алжирському ліцеї, де перечитав праці Ф. Ніцше, книги А. Жіда, М. Барреса, А. Мальро, М. Пруста та ін. У 1936 p. Камю отримав диплом магістра філософії Алжирського університету.
У 1937 р. А. Камю опублікував книгу «Виворіт і лице». Займався театральною діяльністю, працював у газеті «Республіканський Алжир». На той час в Алжирі Камю вважали провідним письменником. Після виходу книги «Шлюб» у 1938 р., письменник назавжди переїжджає до Франції. Під час Другої світової війни він брав активну участь у русі опору, працював у нелегальній пресі.
У 1942 р. вийшла його повість «Сторонній», що надовго стала одним із найчитабельніших творів французької літератури XX ст.
Read moreЯк нас знайти!
Vyzir O. 2020. E-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її. МОУНБ. Всі права застережено