Четвер, 08 серпня 2024
190 років від дня народження українського письменника, поета, громадського діяча та просвітителя Юрія Федьковича
- Article Details
- Category Новини
8 серпня виповнюється 190 років від дня народження українського письменника, поета, громадського діяча та просвітителя Юрія Федьковича(ім’я при народженні – Осип Домінік Гординський де Федькович), знаного як «народний співець Буковини» чи «буковинський Кобзар».
«Федькович – се талант переважно ліричний, – писав І. Франко, – всі його повісті, всі найкращі його поезії, навіяні теплими, індивідуальними чуттями самого автора. Так і здається, що автор співає і розказує всюди проте, що сам бачив, сам найглибшими нервами душі прочув. І в тім саме лежить чаруюча сила його поезії, в тім лежить запорука її живучості, доки живе наша мова. Федькович вложив в свою поезію найкращу частину «своєї душі», а така поезія не вмирає, не пропадає…»
Народився митець 1834 р. на Буковині, початкову освіту отримував від найманих вчителів свого дядька, разом з його дітьми. По закінченні Чернівецької нижньої німецької реальної школи 1859 р., молодий Федькович переїхав до Молдови, де працював, займався самоосвітою та писав вірші німецькою. У 1852 р. Юрія забирають на 10 років до армії. Саме під час військової служби він почав писати вірші українською мовою. Перші українські твори поета були опубліковані у 1861 р. у збірці А. Кобилянського «Slovo na slovo do redaktora «Slova»», а вже 1862 р. у Львові вийшла перша збірка авторських віршів під назвою «Поезії Іосифа Федьковича», принісши йому читацьке визнання.
Творчість Юрія Федьковича багатогранна, окрім поезії у доробку митця є романтичні балади, побутові комедії, історичні трагедії. Доклав руку літератор і до дитячої літератури, створені ним казки, вірші та дотепні байки, знайшли відгук серед маленьких читачів. Крім цього, він захоплювався гуцульськими звичаями та традиціями, які ретельно збирав, майстерно переповідаючи у своїх творах та укладаючи окремі етнографічні збірки.
Read moreМаємо чергове надходження нових книжок для дітей дошкільного та молодшого шкільного віку від Українського інституту книги!
- Article Details
- Category Новини
Друзі, маємо чергове надходження нових книжок від Український інститут книги! Це видання для дітей дошкільного та молодшого шкільного віку.
Кожній людині добре, коли в її родині панують мир, злагода, тепло та затишок. Так само вважають і герої нової книги Неллі Топської «Жила-була родина» (Київ: ТОВ «КТБ «Альфа», 2023). Збірка містить гумористичних 15 історій, написаних від імені звичайної родини Уманських. Члени цієї сім’ї потрапляють в різні життєві ситуації, але завжди підтримуючи одне одного, разом знаходять вирішення будь-якої проблеми.
Це книга-порадник, книга-наставник для дітей та їх батьків, яка навчить любити і шанувати кожного члена родини, жити в мирі й злагоді та не забувати про сімейні цінності.
Книга Олени Фінберг «Бучик у місті Лева» (Київ: Дух і Літера, 2023) - це продовження розповіді про кота Бучика, який потрапив до Львова. Кіт розповідає читачам про свої враження від цього шляхетного міста, про нові пригоди та знайомства.
Пригодницьку повість «Біжи, Форесте, біжи!» (Київ: Видавництво «Час майстрів», 2023) українська письменниця Яна Хоменко присвятила своїй сім’ї. Авторка переносить читачів у казковий ліс, де життя звірів таке схоже на життя звичайних людей. Вони будують стосунки з рідними й однолітками, сваряться й миряться, розважаються й втрапляють у халепи.
Read moreЛауреат Нобелівської премії з літератури 1963 р. Йоргос Сеферіс
- Article Details
- Category Новини
Йоргос Сеферіс (справжнє ім’я Сеферіадіс) (1900-1971) – перший грецький літератор – лауреат Нобелівської премії з літератури 1963 р.
Сеферіс народився в Смірні (нині Ізмір, Туреччина) в родині відомого адвоката та літератора. Саме наслідуючи батька, тринадцятирічний Йоргос почав складати свої перші вірші. 1914 р., з початком Першої світової війни сім’я Сеферіадіс переїхала до Афін, де майбутній поет закінчив гімназію. У 1918 р. Сеферіс переїхав до Франції, де вступив до Сорбони на юридичний факультет. Він поприятелював з відомими французькими поетами Жюлем Лафоргом і Полем Валері. Перші друковані твори Сеферіса – це переклади з Валері (1928). Сеферіс писав французькою, димотікою (народна «розмовна» грецька мова) та кафаревусою (академічна грецька мова).
У 1926 р. Й. Сеферіадіс вступив на дипломатичну службу, за роки якої служив в Англії, Албанії, Єгипті, Сирії, Туреччині, Лівані. Завершальним етапом його дипломатичної кар’єри була посада посла Греції в Англії.
У 1931 р. вийшла перша збірка поезій Сеферіса «Στροφή» («Строфа»), що відкрила новий напрям у грецькій поезії. Слово «строфа» означає «поворот»: у стародавній грецькій трагедії хор не лише співав, а й пританцьовував – робив поворот, там, де закінчувалася одна ритмічно організована частина його партії – строфа, і починалася інша. Згодом слово «строфа» стало поетичним терміном.
У 1932 р. світ побачила книга віршів «Водоймище», у 1936 р. - поема «Міфічні історії».
Read moreЯк нас знайти!
Vyzir O. 2020. E-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її. МОУНБ. Всі права застережено