«Чорний» альбом постраждалих бібліотек Миколаївської області
- Деталі
- Хіти: 1102
Вранці 24 лютого 2022 року, бібліотеки були, мабуть, одними з найперших, хто опублікували звернення нашого Президента до народу України, та написали на сторінках своїх сайтів: «Дорогі друзі, шановні користувачі, бібліотека сьогодні не працюватиме, але ми на зв’язку. Зберігаймо спокій! Слава Україні!».
Так почався новий відлік часу для бібліотек воєнного періоду. Кожен день більшості бібліотек України розпочинався з перегуку у чатах – чи всі живі-здорові, адже більшість із нас були налякані новою реальністю.
Але ми вистояли! І пояснення тому є. Це наша згуртованість та об’єднаність. Це наш ключ до перемоги, тому що саме це перетворює нас у воїнів, які захищають свою землю від російської навали, працюючи кожен на своєму фронті. І поки військові відвойовують загарбані окупантами території на фронті, українські бібліотеки стали потужними центрами інформаційної боротьби.
Війна триває, ворог продовжує руйнувати українську освіту та культуру: бібліотеки, музеї, університети, школи. Не є виключенням і наша область. З початку війни Миколаївщина стала прифронтовою територією, де відбувалися і продовжують відбуватися бойові дії, частина районів знаходилася під окупацією, тому бібліотечні заклади зазнали значних матеріальних втрат різного ступеню. Цифри ми не наводимо, адже вони, на жаль, постійно змінюються. Це наш біль, який не маємо втамовувати! Маємо пам’ятати!
Ми вирішили створити свій «Чорний» альбом постраждалих бібліотек Миколаївської області. Цю ідею запозичили на одній із конференцій Української бібліотечної асоціації.
Розпочинаємо із переліку бібліотек, що повністю зруйновані. Дуже боляче дивитися на фото, що зафіксували результати перебування «руського миру» в наших бібліотеках, описувати втрати, яких вони зазнали. Але пересилюючи біль та розпач, ми будемо працювати далі, відновлювати зруйноване та робити ще кращим. Цей біль зробив нас міцнішими та згуртованішими.
Ми змінили плани, акценти, запаслися терпінням та витримкою - і вперед, до ПЕРЕМОГИ!
#БібліотекиУвійні #Публічнібібліотеки_війна
#БібліотекиМиколаївщини
1. Бібліотека-філія № 17 Центральної міської бібліотеки
ім. М.Л. Кропивницького
Централізованої бібліотечної системи для дорослих м. Миколаєва
До війни бібліотека-філія №17 розміщувалася у невеликому пристосованому приміщенні в приватному секторі у мікрорайоні Балабанівка. Була відкрита у 1950 р. Бібліотечний фонд на початок 2022 року складав 6 641 прим. Бібліотека надавала послуги 1 663 читачам, була комп’ютеризована, підключена до Інтернету.
У 2019 році було покращено матеріально-технічну базу бібліотеки. Оновлено бібліотечний дворик та обладнано креативний бібліотечний простір просто неба площею 200 кв.м, що назвали «БібліоКемп». Там було встановлено дитячий спортивно-ігровий комплекс з гіркою, гойдалкою, спортивним спорядженням, розміщено дві альтанки, оснащено WF- покриттям. Це був єдиний заклад культури у цьому мікрорайоні.
Внаслідок ракетних обстрілів зруйновано кутову частину будівлі, дах, вибито вікна, будівля вкрилася численними тріщинами. Зруйновано дитячий майданчик.
2. Білокриницька сільська бібліотека-філія
Березнегуватської територіальної громади Баштанського району
До війни ця невелика бібліотека-філія була центром громадського інформування у селі. Її фондом, який налічував 2 115 прим., користувалося 198 читачів. При бібліотеці працював творчий аматорський клуб «Берегиня», що об’єднував людей різного віку та професій.
Бібліотеку було знищено через пряме влучання ворожої ракети. Зруйновані несучі стіни, покрівля, пошкоджені підлога, вибиті вікна. Стан будівлі є аварійним, не придатним для подальшої експлуатації.
Фонд бібліотеки та матеріально-технічна база знищені повністю.
3. Благодатненська бібліотека-філія Первомайської публічної бібліотеки
Первомайської селищної територіальної громади
Миколаївського району
До війни це була невелика сільська бібліотека-філія, відкрита у 1950 р. Її фондом, який налічував 3 655 прим., користувалося 310 читачів.
З 2021 р. бібліотека знаходилася в будівлі Благодатненського закладу дошкільної освіти. Від прямого влучання ракети знищена на 100 відсотків.
4. Зеленогайська сільська бібліотека
Шевченківської територіальної громади Миколаївського району
До війни це була невелика сільська бібліотека Її фондом, який налічував 3 242 прим., користувалося 378 читачів.
Внаслідок прямого влучання ракети в будівлю, приміщення бібліотеки повністю зруйновано.
5. Киселівська сільська бібліотека-філія Первомайської публічної бібліотеки Первомайської селищної територіальної громади Миколаївського району
До війни це була невелика сільська бібліотека-філія, фонд якої становив
6 143 прим. Її послугами користувалося 350 читачів. У структурі бібліотеки був читальний зал і абонемент, вона позиціонувала себе як центр літописання села Киселівка.
Від прямого влучання ракети та пожежі знищена на 100 відсотків.
6. Мурахівська сільська бібліотека-філія Березнегуватської територіальної громади Баштанського району
До війни фонд бібліотеки нараховував 5 658 примірники, яким користувалося 497 читачів. Заклад плідно співпрацював з місцевою школою, будинком культури. Бібліотека позиціонувала себе як центр інформації і дозвілля для дітей, молоді та дорослих.
Бібліотеку було відкрито у 1948 р.
Через постійні обстріли бібліотеки, зруйноване перекриття між першим і другим поверхами, значно пошкоджений дах, стіни, вікна, підлога.
Будівля закладу є аварійною, не придатною для подальшої експлуатації.
Бібліотечний фонд та матеріально-технічна база знищені повністю.
7. Кобзарська бібліотека-філія Снігурівської територіальної громади Баштанського району
До війни це була невелика бібліотека, що розташовувалась у сільському будинку культури. Її фондом, який налічував 6 484 прим., користувалося 350 читачів. У 2011 р. за підтримки голови сільської ради було зроблено ремонт: проведено реконструкцію опалення, придбано меблі, комп’ютер, принтер, облаштовано доступ до мережі Інтернет. Бібліотека була центром суспільного життя села, де проводилися різноманітні соціокультурні заходи, працювали читацькі клуби для дітей та молоді «Книжкова лікарня» і «Молодіжний квартал». У 2012 р. бібліотека святкувала своє 55-річчя.
Внаслідок постійних обстрілів громади, будівля клубу та приміщення бібліотеки зруйновані: пошкоджена покрівля та частково зовнішні стіни, вибиті вікна та двері. Фонд бібліотеки та матеріально-технічна база знищені повністю.
8. Костянтинівська сільська бібліотека-філія Первомайської Публічної бібліотеки Первомайської селищної територіальної громади Миколаївського району
До війни Костянтинівська сільська бібліотека-філія була розташована у приміщенні Костянтинівської гімназії Первомайської селищної ради Миколаївської області. Її фондом, який налічував 4 480 прим., користувалося 360 читачів.
У 2010 р. бібліотека виграла грант на суму 11 тис. грн. Завдяки такому поштовху було оновлено меблі, створено вільний доступ до мережі Інтернет, фонд поповнився новими виданнями. Мешканці села, завдячуючи проєкту, об'єдналися навколо ідеї благоустрою та озеленення свого села.
Внаслідок постійних обстрілів громади, будівля гімназії та приміщення бібліотеки були сильно пошкоджені: частково зруйнований дах та стіни, вибиті вікна і двері. Фонд бібліотеки та матеріально-технічна база знищені повністю.
9. Лепетиська сільська бібліотека-філія
Березнегуватської територіальної громади Баштанського району
До війни бібліотека розташовувалася у сільському будинку культури. Її фондом, який налічував 7 052 прим., користувалося 518 читачів.
З 2009 р. при бібліотеці працювало читацьке об’єднання людей поважного віку «В колі друзів».
Внаслідок постійних обстрілів громади, будівля Лепетиського сільського будинку культури та приміщення бібліотеки зазнали суттєвих руйнувань: пошкоджений дах, зовнішні та внутрішні стіни, вибиті вікна та двері. Фонд бібліотеки та матеріально-технічна база частково знищені.
10. Новогригорівська сільська бібліотека Шевченківської ТГ
Миколаївського району
До війни бібліотека розташовувалась в окремому приміщенні. При бібліотеці функціонував Клуб для дітей «Пізнайко». Її фондом, який налічував 4854 прим., користувалося 282 читачів. Новогригорівська сільська бібліотека була культурним осередком, просвітницько-дозвілєвим центром села.
Внаслідок постійних обстрілів громади будівля бібліотеки зазнала масштабних пошкоджень (дах/ покрівля, підлога, внутрішнє оздоблення), одна стіна повністю зруйнована. Фонд бібліотеки частково знищено, матеріально-технічна база, документація знищені повністю.
11. Українківська бібліотека-філія
Галицинівської територіальної громади Миколаївського району
До війни бібліотека розміщувалася у будинку культури. Її фондом, який налічував 6 143 прим., користувалося 630 читачів. При бібліотеці діяв краєзнавчий клуб «Родовід», у рамках якого проводилися зустрічі з цікавими людьми.
У 2008 р. бібліотека здійснила редизайн свого приміщення. У 2009 р. був створений клуб за інтересами «Червона калина». У 2012 р. реалізовано проєкт «Українківські волонтери» щодо створення школи волонтерів для благоустрою села. У 2017 р. працівниця бібліотеки у складі делегації бібліотечних фахівців від Вітовського району взяла участь у VІІІ Львівському міжнародному бібліотечному форумі за темою «Бібліотек@ – від ідеальної до ефективної» та ХХІV Форумі видавців у Львові. Бібліотека була справжнім дозвільним осередком сільської громади, культурним, освітнім та інформаційним центром села.
Внаслідок постійних обстрілів відбулося влучання ракети в будівлю клубу та в приміщення бібліотеки. Фонд, документація та матеріально-технічна база закладу знищені.
Як нас знайти!
Vyzir O. 2020. E-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її. МОУНБ. Всі права застережено