Лауреат Нобелівської премії 1964 р. Жан-Поль Сартр (1905-1980)
- Деталі
- Хіти: 55
Лауреат Нобелівської премії 1964 р. – Жан-Поль Сартр (1905-1980), всесвітньо відомий французький письменник і філософ-екзистенціаліст.
Жан Поль народився у Парижі у сім’ї морського інженера, який помер, коли синові не виповнилося і двох років. Дитинство Сартра минуло у будинку його діда Шарля Швейцера, професора філології. Саме дід запропонував онукові спробувати свої сили у літературі. У шкільні роки Сартр спробував написати роман, де майбутній письменник-філософ вперше замислився над загадкою стосунків між людиною і тим, що її оточує. Під час навчання в ліцеї Сартр почав публікувати свої перші статті.
У 1924 р. поступив до «Еколь Нормаль», де студіював філософію. Здобувши освіту і відслуживши в армії, Сартр викладав філософію у Гаврському ліцеї. У 1933-1934 pp. перебував на стажуванні у Французькому інституті (Берлін), де познайомився з феноменологією Е. Гуссерля й екзистенціалізмом М. Гайдеґґера і написав свої перші філософські роботи.
Під час Другої світової війни, у 1940 р. Жан-Поль Сартр служив у метеорологічному підрозділі і потрапив у німецький полон. У таборі для військовополонених він написав і поставив різдвяну містерію «Баріона».
У 1941 р. повернувся до Парижа, де познайомився з Альбером Камю. З середини 40-х pp. брав активну участь у політичному житті Франції: очолював журнал «Нові часи», пізніше намагався заснувати партію лівої інтелігенції.
Всесвітню популярність Сартру принесла новела «Стіна» (1937). У 1938 р. з’явився роман «Нудота», де була втілена теорія абсурдності буття. Слава драматурга до митця прийшла після постановки в окупованому Парижі його п’єси «Мухи» (1943).
Головна тема творчості Ж.-П. Сартра – проблема свободи. Вона розкрита в опублікованих у 1943 р. одноактній п’єсі «За зачиненими дверима» та філософській праці «Буття і ніщо». «Ми не обираємо бути вільними: ми засуджені на свободу», – наголошував Сартр.
Протягом 1945-1949 рр. Сартр написав незакінчену трилогію «Дороги свободи», до якої увійшли романи «Змужніння», «Відстрочення», «Смерть у душі». У автобіографічній повісті «Слова» (1964) автор проаналізував витоки власного «я» і своєї творчості.
У 1964 р. Жан-Поль Сартр був удостоєний Нобелівської премії «за творчість, яка будучи насичена ідеями і пройнята духом свободи та пошуками істини, значно вплинула на сьогоднішню культуру», проте відмовився від неї.
Познайомитися з творами Ж.-П. Сартра запрошуємо до @Миколаївська обласна універсальна наукова бібліотека!
Фото з сайту: https://www.ukrlib.com.ua/
#НобелівськаПремія #цікавіфакти #читайукраїнською
#Календар_МОУНБ #ВизначніДати #Відзначаємо
Як нас знайти!
Vyzir O. 2020. E-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її. МОУНБ. Всі права застережено